Antalya yöresi için titrek kavak (Populus tremula L.) hacim tablosunun düzenlenmesi
Construction of tree volume tables for trembling aspen (Populus tremula L.) in Antalya forest region
- Tez No: 472362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÇATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ormanların artım ve büyüme tahminlerinde kullanılan en önemli öğelerden birisi, ağaç hacim denklemleridir. Ağaç hacim denklemleri özellikle orman amenajmanında temel bileşendir. Ağaç hacim fonksiyonları, göğüs yüksekliği çapı (d) ve tam ağaç boyu (h) gibi ölçülmesi kolay ağaç değişkenlerini kullanarak odun hacmini ortaya koymaktadır. Bu çalışma ile Antalya yöresinde doğal olarak yetişen Titrek kavak (Populus tremula L.) için yöresel tek ve çift girişli ağaç hacim tablosu oluşturulmuştur. Ağaç hacim tablosunun oluşturulması için 11 tanesi tek girişli ve 14 tanesi çift girişli olmak üzere toplam 25 adet ağaç hacim modeli denenmiştir. En uygun olarak seçilen model 1 ve model 12 için sırasıyla ortalama hata 0.010 ve 0.005, ortalama mutlak hata 0.088 ve 0.085, ortalama mutlak hata yüzdesi 21.327 ve 17.089, toplam hata yüzdesi 2.516 ve 0.620, hataların standart sapması 0.146 ve 0.137, uyum indeksi 0.907 ve 0.936 şeklinde bulunmuştur. Bu iki hacim fonksiyonundan elde edilen değerler bağımsız veri grubu ile eşleştirilmiş t testi yapılmış ve yöre için %99.9 güven düzeyi ile uygun oldukları sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, yöresel Titrek kavak tek ve çift girişli titrek kavak ağaç hacim tablosu düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The one of the essential building blocks in forest growth and yield prediction models is the equations for estimating individual tree volume. Volume functions is essential tool for forest management. Tree volume functions estimate wood volume using tree variables that are easy to measure such as diameter at breast height (d) and total height (h). In this study, a local single and double entry volume table was formed for natural grown Trembling Aspen (Populus tremula L.). A total of 25 tree volume models were tested for single-entry (11) and double-entry (14) tables in creating the tree volume table. Bias of selected model 1 and model 12 were 0.010 and 0.005 respectively. Average Absolute Residuals were 0.088 and 0.085, %Absolute Errors were 21.327 and 17.089, %total errors were 2.516 and 0.620; Standard Deviation of the Residuals were 0.146 and 0.137; Fit index were 0.907 and 0.936 for the first and second models, respectively. Valuations of these two volume functions were performed with paraed samples t test against an independent set of data, and it was concluded that they were suitable for trembling aspen with a 99.9% confidence. As a result, regional a single and double entry volume table was created for trembling aspen.