Beyşehir Gölü'ndeki sazlık alanların bazı memeli yaban hayvanları üzerine etkisi
The effect of reedbeds on some wild mammals in Beysehir Lake
- Tez No: 472361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışması, Beyşehir Gölü'nün kuzeybatısında bulunan sazlık alanların bazı memeli yaban hayvanları üzerine etkisini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda öncelikli olarak sazlık alanların yerleri tespit edilerek haritalandırılmıştır. Daha sonra çalışma alanı içerisinde yaban hayvanlarının dağılımları üzerinde etkili olabilecek tarım alanları ve yerleşim yerleri de tespit edilerek sayısal ortama aktarılmıştır. Arazide gerçekleştirilen envanter sonucunda alanda toplam 462 noktada memeli yaban hayvanlarına ait iz, dışkı ve belirtiler tespit edilmiştir. Çalışmada yöntem olarak tam alanda dolaylı sayım tekniği uygulanmıştır. Daha sonra, envanteri yapılan memeli yaban hayvanı türlerinin var olduğu noktalar sayısal ortama aktarılmıştır. Bu noktalar yardımıyla her bir tür için yoğunluk haritalaması yapılmıştır. Haritalandırılma işlemi için ArcGIS10.2 yazılımı içerisindeki Sıcak nokta (Hotspot) analizi kullanılmıştır. Buna göre çalışma alanı içerisinde türlerin hiç ziyaret etmediği, nadiren ziyaret ettiği ve sıkça ziyaret ettiği alanlar belirlenmiştir. Daha sonra, türlerin tercih ettiği alanlar ile sazlık alanların kesiştiği yerler tespit edilmiştir. Bu değişkenler arasındaki ilişkilerin ortaya koyulması amacıyla kesişme oranları kullanılarak mekansal analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, alan içerisinde Tilki (Vulpes vulpes), Yaban domuzu (Sus scrofa), Kaya sansarı (Martes foina), Çakal (Canis aureus), Saz kedisi (Felis chaus), Yaban tavşanı (Lepus europaeus), Porsuk (Meles meles), Vaşak (Lynx Lynx) ve Kurt (Canis lupus) tespit edilmiştir. Sıcak nokta analizi sonuçlarına göre; sazlık alanların memeli yaban hayvanlarının dağılımı üzerinde etkili olduğu ve bu alanları en fazla tercih eden türlerin sırasıyla Saz kedisi (% 82), Vaşak (% 80), Çakal (% 77), Tilki (% 69), Yaban domuzu (% 69), Kurt (% 67), Porsuk (% 50), Kaya sansarı (% 38) ve Yaban tavşanı (% 5) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the effect of reedbeds in the nortwest region of Beyşehir Lake on some wild mammals. For this purpose, the locations of the reed areas in the study area have been primarily determined and mapped. After then, in the study area agricultural areas and settlements, which could affect the distribution of wild animals, were also detected and mapped. As a result of the inventory in the field; sign, faeces and tracks of wild mammals were detected in a total of 462 points. Indirect census technique was applied to the whole area as a method in the study. Then, presence data points belonging to wild mammals in which inventory made, were transferred to the digital domain. Density mapping for each species was made using these points. ArcGIS 10.2 software was used for Hot spot analysis and mapping. Accordingly, in the study area, where for each species were never visited, rarely visited and frequently visited were identified. After then, areas preferred by species in the study area where reed areas intersected were detected. Spatial analyzes were performed using intersection ratios in order to reveal the relationships between these variables. In the result of study, Red fox (Vulpes vulpes), Wild boar (Sus scrofa), Beech marten (Marten foina), Golden jackal (Canis aureus), Jungle cat (Felis chaus), European hare (Lepus europaeus), Badger (Meles meles), Lynx (Lynx lynx) and Gray wolf (Canis lupus) were determined within area. According to the results of Hot spot analysis; reed areas showed effect on the distribution of wild mammals. In addition, it was detected that Jungle cat (% 82), Lynx (% 80), Golden jackal (% 77), Red fox (% 69), Wild boar (% 69), Grey wolf (% 67), Badger (% 50), Beech marten (% 38) and European hare (% 5) were the most preferred species in these areas, respectively.