İstanbul'da bazı leed sertifikasyon uygulamalarının peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi
An examine of some leed certification applications in terms of landscape architecture in Istanbul
  1. Tez No: 472384
  2. Yazar: HAKAN USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Binalar, dünyada enerjinin yaklaşık üçte birini kullanmaktadır. Yeşil bina uygulamaları ile enerji tasarrufu, doğayı koruma ve konforlu bir yaşam ortamı hedeflenmektedir. Küresel ısınma, susuzluk, çevre kirliliği ve doğal kaynakların hızla tüketilmesi yapı sektöründe çevre dostu binaların ve enerji tasarruflu peyzaj projelerinin yapılmasını gündeme getirmiştir. Belli standartlar getirilerek sertifikalandırılan bu projeler yapı sektöründe daha değerli, doğaya saygılı, ekolojik, konforlu ve enerji tüketimini azaltan projeler olarak yeni bir sektörün ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu projelere yeşil ünvanını veren kriterler; tasarım aşamasında yeşil bina standartları ile projelendirme, basit ve yenilikçi çözümle yapım maliyetlerinin en aza indirilmesi, doğa ve çevre ile uyumlu bir yapılanma, hafriyatın minimuma indirilmesi, yeşil çatılar, doğal ışık ile aydınlatmalar, az su tüketen bitkiler ile peyzaj uygulamaları, peyzaj sulama sisteminin gri su ile sağlanması, bitkilerin ihtiyacından fazla suyun verilmemesi, toprak infiltrasyon oranlarının hesaplanarak yüzeysel akış ile su kayıplarının önlenmesi, projenin bulunduğu topoğrafyaya uygun floranın uygulanması, peyzaj aydınlatmalarında elektrik enerjisinden faydalanılması, yürüyüş parkurları ve spor alanlarıyla insanların daha sağlıklı yaşamalarının sağlanması, insanları ulaşımda toplu taşımaya yönlendirerek hava kirliliğinin azaltılması olarak söylenebilir. Bu tezin amacı, ekolojik yapıların ekolojik dengeyi koruma ve sürdürülebilir bir çevre yaratmadaki yeri ve öneminin İstanbul örneğinde irdelenmesidir. Bu bağlamda iki proje ele alınmış olup detaylandırılmıştır. Birincisi Varyap Meridian Projesidir. Varyap Meridian Toplu Konut Alanı Projesi, LEED NC ver 2.2 sertifikasyon sistemindeki yapı değerlendirme kriterleri arasından toplamda 41 puanla 'Altın (Gold) Sertifikası' almaya hak kazanmıştır. Ancak peyzaj mimarlığı ile doğrudan ilgili olan Sürdürülebilir Araziler - Kredi 6.1 (Yağmursuyu yönetimi-Miktar kontrolü), Sürdürülebilir Araziler - Kredi 6.2 (Yağmursuyu yönetimi-Kalite kontrolü) ve Sürdürülebilir Araziler - Kredi 8 (Işık kirliliğini azaltma)' den puan alınamamıştır. İkinci proje ise Boğaziçi Üniversitesi Erkek Yurdu, major renovation olarak sertifika almıştır.
Özet (Çeviri)
Buildings utilize about one-third of the energy in the world. Energy saving and green building practices, environmental protection and is aimed a comfortable living environment. Global warming, water shortages, has made the delivery of environmental pollution and rapid consumption of natural resources in environmentally friendly buildings and construction sector energy saving landscaping project on the agenda. Certain standards certified by bringing these projects are worth more in the construction sector, respectful of nature, ecological, comfortable and reduces the energy consumption sector has emerged as a new project. The criteria that the green title to this project; design and green building standards in the design phase, minimizing the simple and innovative solutions to the construction cost of a building in harmony with nature and the environment, to minimize the excavation, green roofs, lighting with natural light and landscape applications with less water consuming plants, the landscape irrigation system gray the provision of water, not given any excess water from the needs of plants, soil to prevent water losses by runoff calculating the infiltration rate, implementation of the flora in accordance with the topography where the project, the use of electrical energy in landscape lighting, people with walking trails and sports fields provision of healthy living, the people directing the transit transportation said the reduction of air pollution. The aim of this thesis is to examine ecological protection and construction of ecological balance in the case of Istanbul and importance in creating a sustainable environment. In this context, two projects are detailed is discussed. The first is Varyap Meridian project. Varyap Meridian Housing Area project, LEED NC certification given 2.2 points out of a total of 41 structures in the system evaluation criteria 'Gold (Gold) Certificate' was entitled to receive. However, Landscape Architecture directly related to the sustainable land - Credit 6.1 (Stormwater management-quantity control), Sustainable Land - Credit 6.2 (Stormwater Management, Quality Control) and Sustainable Land - Credit 8 (reduction of light pollution) could not be in the points. The second project is Bogazici University Male Dormitory, was certified as a major renovation.