Antalya Körfezi'nden avcılık döneminde avlanan Upeneus moluccensis (Bleeker, 1855)'in amino asit ve yağ asidi bileşiminin belirlenmesi
The determination of amino acid and fatty acid composition of Upeneus moluccensis (Bleeker, 1855) caught in the Gulf of Antalya in fishing season
- Tez No: 472385
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER OSMAN ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada denizlerimizde avcılığı yapılan ve ekonomik öneme sahip bir tür olan paşa barbunu (Upeneus moluccensis)'nun avcılığının yapıldığı aylardaki temel besin bileşenleri (nem, ham kül, ham yağ, ham protein), yağ asitleri ve amino asit içeriğinin belirlenmesi ve bu bileşenlerin aylara göre değişimlerinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda Antalya Körfezi'nden avlanan paşa barbunundan av dönemi boyunca aylık olarak örnekleme ve çözümleme çalışmaları yapılmıştır. Çözümlemeler sonucunda; nem değerlerinin % 78,74 ile % 80,30 arasında değişim gösterdiği ve aylık değişim oranlarında önemli bir fark olmadığı (P>0,05) tespit edilmiştir. En yüksek ham kül değeri % 1,93 ile Eylül ayında, en düşük ham kül değeri % 1,59 ile Mart ayında belirlenmiştir. Ham yağ değeri, en yüksek % 3,78 ile Nisan ayında, en düşük % 1,45 ile Eylül ayında tespit edilmiştir. En yüksek ham protein değeri % 22,16 ile Ocak ayında, en düşük ham protein değeri % 20,79 ile Mart ayında saptanmıştır. Paşa barbununda en fazla bulunan yağ asitlerinin; doymuş yağ asitlerinden palmitik asit (C16:0) ve stearik asit (C18:0), tekli doymamış yağ asitlerinden palmitoleik asit (C16:1) ve oleik asit (C18:1 ω-6c), çoklu doymamış yağ asitlerinden, eikosatrienoik asit (C20:3 ω-3), araşidonik asit (C20:4 ω-6), eikosapentaenoik asit (C20:5 ω-3) ve dokosahekzaenoik asit (C22:6 ω-3) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to determine the basic food components (moisture, crude ash, crude fat, crude protein), fatty acids and amino acids and variations in these components with months in goldband goatfish (Upeneus moluccensis) that fishing in our seas and it also has a economic importance. Monthly sampling and analysis were made during the fishing season from goldband goatfish were caught in the Gulf of Antalya. As a result of the analysis, the moisture values were determined between 78.74 % and 80.30 % and there was not a significant difference in the monthly variations (P>0.05). The highest amount of crude ash was detected as 1.93 % in September, the lowest amount of crude ash was detected as 1.59 % in March. The highest amount of crude fat was detected as 3.78 % in April, the lowest amount of crude fat was detected as 1.45 % in September. The highest amount of crude protein was detected as 22.16 % in January, the lowest amount of crude protein was detected as 20.79 % in March. The most abundant fatty acids in goldband goatfish were determined as; palmitic acid (C16:0) and stearic acid (C18:0) that saturated fatty acids, palmitoleic acid (C16:1) and oleic acid (C18:1 ω-6c) that monounsaturated fatty acids, eicosatrienoic acid (20:3 ω-3), arachidonic acid (C20:4 ω-6), eicosapentaenoic acid (C20:5 ω-3) and docosahexaenoic acid (C22:6 ω-3) that polyunsaturated fatty acids.