Ozon uygulanmış narın kontrollü ve modifiye atmosfer koşullarında depolanması
Storage of pomegranate under modified and controlled atmosphere conditions after ozone treatment
  1. Tez No: 472412
  2. Yazar: HAKAN BOLEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmada, ozon uygulamasının Fethiye'de (Muğla, Türkiye) yetiştirilen 'Hicaznar' meyvesinin depolama boyunca meyve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Ticari derim olumunda derilen meyveler zaman kaybetmeden laboratuvara nakil edilmiştir. Meyveler iki farklı muhafaza koşuluna yerleştirilmek üzere üç gruba ayrılmıştır. Üzerinde hiç bir uygulama yapılmayan ilk grup kontrol grubu olarak kullanılmıştır. İkinci grup meyvelere bir ozon jeneratörü vasıtasıyla hava sızdırmaz bir kabin içerisinde 6 saat boyunca 4 ppm ozon uygulanmıştır. Son grup %0.9'luk prochloraz (N-propyl-N-[2-(2,4,6-trichlorophenoxy) ethyl] imidazole-1carboxamide) çözeltisine 10 saniye süreyle daldırılmıştır. Uygulamalardan sonra, meyveler modifiye atmosfer paketler (MAP) içinde ve kontrollü atmosferli (KA) depoda 6ºC'de ve %90±5 oransal nem koşullarında 5 ay boyunca depolanmıştır. Başlangıçta ve birer aylık aralıklar ile ağırlık kaybı (%), suda çözünebilir kuru madde (%), titre edilebilir asitlik (g/100 ml), solunum hızı (ml.CO2/kg-1h-1), poşet içi gaz kompozisyonu (%), meyve kabuk rengi ve duyusal değelendirme analizleri yapılmıştır. Duyusal değerlendirme sonuçları dikkate alındığında, Ozon ve Prochloraz uygulamalarından kontrol grubuna kıyasla daha iyi sonuçlar alınmıştır. Prochloraz uygulamasının narların ağırlık kaybını ve solunum hızı üzerine etkisi önemli olmuştur. Sonuç olarak, prochloraz ve ozon uygulamaları Hicaznar meyvelerinin depolanma süresi ve derim sonrası kalitesinin kotunmasında etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of ozone treatment on the fruit quality of 'Hicaznar' pomegranate grown in Fethiye (Muğla, Turkey) during storage were investigated. Fruits harvested at commercial harvest maturity stage transported immediately to laboratory. Fruits were divided into three groups for two storage conditions. Non-treated first group was used as control group. Second group was exposed to ozone (4 ppm) by ozone generator in a gas-tight cabinet for 6h. Last group was dipped into 0.9 % Prochloraz (N-propyl-N-[2-(2,4,6-trichlorophenoxy) ethyl] imidazole-1carboxamide) solution for 10 seconds. After treatments, pomegranates were placed in modified atmosphere package (MAP) and controlled atmosphere (CA) condition and stored at 6 °C and 90±5 % relative humudity conditions for 5 months. Weight loss (%), soluble solid content (%), titratable acidity (g/100 ml), respiration rate (ml.CO2/kg-1 h-1), gas composition in package (%), fruit skin color and sensory evaluation were determined initially and at one month intervals. Ozone and Prochloraz treatments gave the best results in terms of sensory evaluations compared to control group. Prochloraz treatment was significantly reduced the weight loss and respiration rate of pomegranates. As a result, ozone and Prochloraz treatments were effective to prolong the storage life and maintain the post-harvest quality of Hicaznar pomegranate.