Güneş enerjisi destekli termokimyasal ve hibrit çevrimlerde hidrojen üretiminin enerji, ekserji ve eksergoekonomik analizi
Energy, exergy and exergoeconomic analyses of hydrogen production in solar based thermochemical and hybrid cycles
  1. Tez No: 472411
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT SELBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada, düşük ve orta sıcaklıklı termokimyasal ve hibrit çevrimler ile hidrojen üretiminin enerji, ekserji ve eksergoekonomik analizi incelenmiştir. Güneş enerjisi destekli güç ve hidrojen üretim sisteminin termodinamik analizi sunulmuştur ve sisteme termokimyasal ve hibrit çevrimler entegre edilerek hidrojen üretim potansiyelleri araştırılmıştır. Literatür araştırması yapıldıktan sonra yedi adet termokimyasal ve hibrit çevrimler belirlenmiştir ve çevrimlerin her bir adımının genel kütle, enerji ve ekserji bağlantıları kullanılarak verimleri hesaplanmıştır. Çevrimler içerisinde enerji verimi en yüksek olan % 46,64'ile Kalsiyum‐Bromür (Ca‐Br) çevriminde hesaplanmıştır. En düşük enerji verimi ise, % 21,62'ile Demir‐Klor (Fe‐Cl) çevriminde görülmüştür. Magnezyum‐Klor (Mg‐Cl) ve Bakır‐Klor (Cu‐Cl) çevrimlerinin eksergoekonomik analizleri incelenmiştir. Ayrıca güneş enerjisi destekli güç ve hidrojen üretim sistemi olan Sistem 1'in, enerji ve ekserji analizi yapılarak bu sistemin performansı araştırılmıştır. Sistem 1'in genel enerji ve ekserji verimleri sırasıyla % 44,58 ve % 32,48 olarak hesaplanmıştır. Sistemin performansını etkileyen parametreler teorik olarak incelenerek elde edilen sonuçlar grafikler halinde sunulmuştur. Bu hesaplamalarda Engineering Equation Solver (EES) adlı program kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, energy, exergy and exergoeconomic analysis of hydrogen production via low and medium temperature thermochemical and hybrid cycles. In addition, thermodynamic analysis is presented solar based power and hydrogen production system. Moreover, hydrogen production potentials investigated by integrating thermochemical and hybrid cycles into this system. Seven thermochemical and hybrid cycles are determined after the literature invastigeted and the efficiency calculated by usaged the overall mass, energy and exergy balances of each step of these cycles. The Calcium‐Bromide (Ca‐Br) cycle is identified as a highest energy efficiency with 46,64 % , among these cycles. The lowest energy afficiecny was found in Fe‐Cl cycle with 21,62 %. Exergoeconomic analyzes of Magnesium‐Chloride (Mg‐Cl) and Copper‐Chlorine (Cu‐Cl) cycles have been examined. In addition, the energy and exergy analyzes have been investigated of solar based power and hydrogen production system. Energy and exergy efficiency of System 1, was calculated as 44,58 % and 32,48 %, respectively. The performance affecting in the system of parameters are examined theorically and the results are presented in graphical form.The Engineering Equation Solver (EES) program was used in these calculations.