Karakuyu (Afyon) Gölü sulak alanı ve çevresinin hidrojeoloji incelemesi
Investigation of hydrogeological properties of Karakuyu (Afyon) Lake wetland and its surroundings
  1. Tez No: 472413
  2. Yazar: HALİME ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHNAZ ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Karakuyu Gölü Sulak Alanı ve çevresinin jeolojik, hidrolojik ve hidrojeolojik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, çalışma alanındaki su kaynaklarının hidrojeokimyasal özellikleri, kullanılabilirliği ve kalite durumları belirlenmiştir. Çalışma alanı Afyon il sınırları içerisinde 361 km2'lik bir alanı kapsamaktadır. Bölgede Mesozoyik-Kuvaterner zaman aralığında farklı yaş ve litolojiye sahip kaya birimleri yüzeylemektedir. Çalışma alanında en önemli yüzey suları Karakuyu Gölü, Kumalar Çayı ve Eldere kaynağıdır. Bölgede maksimum yeraltısuyu derinliği 15.15 m olup yeraltısuyu akımının Karakuyu Gölü'ne doğru olduğu belirlenmiştir. Çalışma alanındaki su kaynaklarının hidrojeokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla, su örneklerinin kimyasal analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, suların tamamı Ca-HCO3 ve Ca-Mg-HCO3' lı sular fasiyesindedir. Suların analiz sonuçları TSE-266 ve WHO tarafından belirtilen içme suyu limit değerleri ile karşılaştırıldığında genel olarak suların içme suyu kullanımında uygun olduğu belirlenmiştir. Su örneklerinin sulama suyu olarak kullanılabilirliğini belirlemek için % Sodyum, Sodyum Adsorbsiyon Oranı, Elektriksel İletkenlik, Artıksal sodyum karbonat, Magnezyum Tehlikesi, Geçirgenlik Indeksi ve Kelly Indeks parametreleri kullanılmıştır. Buna göre su örneklerinin tamamı sulama suyu olarak kullanılabilir özelliktedir. Ayrıca, su kalite değerlendirme sonuçlarına göre sular genel anlamda I. Su kalite sınıfındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, geological, hydrological, hydrogeological and hydrogeochemical characteristics of the Karakuyu Lake wetland and its surroundings were investigated. In addition, hydrogeochemical properties, usage and quality status of the water resources were determined. The study area located in the Afyon city boundry and covers aproximetly 361 km2 area. The rock units are observed with different age and lithology in the Mesozoic-Quaternary periods of time in the study area. The most important surface waters are Karakuyu Lake, Kumalar stream and Eldere spring. The maximum groundwater dept is determined as 15.15 m and groundwater flow direction is towards the Karakuyu Lake. In order to determine hydrogeochemical features of the water resources, chemical analyses of the water samples were performed. According to the obtained results, water resources are Ca-Mg-HCO3, Ca-HCO3 facies. When the analyses results of the waters compared with limit values which are determined by TSI-266 and WHO, it is shown that all water samples have drinkable properties. To determine its usability as irrigation water, % Sodium, Sodium Adsorption Ratio, Electrical Conductivity, Residual Sodium Carbonate, Magnesium hazard, Permeability Index and Kelly Index are used. Accordingly, all of the water samples can be used as irrigation water. In addition, according to the results of water quality assessment, the waters are in general water quality class I.