Sosyal bilgiler öğretmenlerinin e-içerik geliştirme becerileri ile Fatih Projesi teknolojilerine (Etkileşimli tahta ) yönelik öz-yeterlilik inançları ve bilgisayar kullanımına yönelik tutumları arasındaki ilişki
Relationship between e-content development skills of social sciences teachers and self-qualification believes for fatih project technologies (interactive board) and attitude towards using computer
  1. Tez No: 472434
  2. Yazar: AHMET AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin sahip oldukları E-İçerik geliştirme becerileri ile FATİH Projesi teknolojileri Öz- Yeterlilik inançları ve Bilgisayar kullanımına yönelik ilişkinin tespiti amacıyla yapılmaktadır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin tutum ve becerileri Yaş, Cinsiyet, Mezun olunan okul türü Bilgisayar kullanım süreleri vb. değişkenlere göre ele alınmıştır. Çalışmada araştırma yöntemi olarak Nicel araştırma yöntemlerinden Korelasyon Modeli seçilmiştir. Örneklem olarak Ağrı merkez ve ilçelerinde görev yapmakta olan Sosyal Bilgiler Öğretmenleri seçilmiştir. Çalışmada 68'i erkek 35'i kadın olmak üzere, araştırmada toplam 103 öğretmene ulaşılarak ölçek uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak E-İçerik Geliştirme Becerileri Ölçeği, Fatih Projesi Teknolojileri Öğretmen Öz-yeterlik Ölçeği ve Bilgisayara yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analiz amacıyla, Elde edilen bu ölçek skorlarının çeşitli demografik bilgilere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği tespiti amacıyla yapılan analizde, veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testlerle incelenmiştir. Ölçek ortalamaları iki gruplu değişkenler için (cinsiyet, bilgisayar sahibi olma vb.) bağımsız gruplarda t testi, ikiden fazla gruplu (yaş grubu, eğitim düzeyi vb.) değişkenler için tek yönlü varyans analizi (one way ANOVA) ile incelenmiştir. Tek yönlü varyans analizi sonucunda anlamlı düzeyde farklılık olması halinde farklılığın hangi gruptan kaynaklandığının belirlenmesi için TUKEY testi yapılmıştır. Elde edilen bulgular, yaş, cinsiyet mezun olunan okul türü vb. olarak ele alındığında anlamlı düzeyde farklılık ortaya çıkmamıştır. Öneriler bölümünde ise, öğretmenlere yönelik eğitimlerin arttırılması, altyapı ve materyal eksikliğinin giderilmesi, e-içerik geliştirilmesi vb. önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the relationship between E-content development skills FATIH Project and attitudes towards the PC on Social Science teaching . It is determined according attitude and skill,age gender ,school of graduatied , time of using PC of S.C.teachers.Screening model which is one of the quantives reseaching models is selected as a resarching method in study.Screening model whichi is one of guartitatme research methods.Teachers who work in city center and districts of Ağrı is selectedas as a somple . In research, it is reached total 103teachers that is 68 of them male and 35 female . E-content development skills scole FATIH Project technology teachers self-efficary scole of FATIH Project technology and attitude towerds PC are used for data collection tool.Data is analyzed parametric test since it shows normal distribution for the purpose whether the datamed scale scores difter significently from the various demografic information or not. Scole averages are reserched“t”test analysis on in depend group for 2 group of veriable gender, having P.C. etc. One way analysis ,one way anova for more then 2 groups age education lovel etc. If there is a significant difference as a result of the one-way analysis of variance, the TQM test was performed to determine the group from which the difference originated. When finding obtain is reserchedas age, gender,school of gradvaled etc, significant differences arent seen. In the suggestion part, it is touched some advices like training of teachers should be increased, lack of material should be completed etc.