Bıldırcın rasyonunda farklı yağ kaynaklarının kullanılmasının et kalitesi ve bileşenleri üzerine etkilerinin araştırılması
Effects of using different oil sources in quail diets on meat quality and components
- Tez No: 472460
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, bıldırcın rasyonlarına %2 oranında ilave edilen farklı yağ kaynaklarının (ayçiçek yağı veya zeytinyağı veya balık yağı veya keten tohumu yağı veya ısırgan otu yağı) bıldırcın etinin yağ asidi kompozisyonu, lipit oksidasyon düzeyi, kolesterol, nem, kül, yağ, protein, miyoglobin, demir miktarı, pH ve renk değerleri üzerine olan etkileri tespit edilmiştir. Araştırma neticesinde, bıldırcın rasyonlarında farklı yağ kaynaklarının kullanımının bıldırcın etlerinde pH, nem, kül, yağ ve protein değerleri üzerine önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of quail diets formulated with different oil sources (sunflower oil or olive oil or fish oil or flaxseed oil or nettle oil) at 2% on fatty acid composition, lipid oxidation level, cholesterol, moisture, ash, fat, protein, myoglobin, the iron content, pH and color values of quail meat were determined. The study results indicated that the use of different oil sources in quail diets had no significant effect on pH, moisture, ash, fat and protein values of quail meat.