Darıderesi-II Göleti'nin dinamik analizlerinin ANSYS ile incelenmesi
The investigation of Darideresi-II Reservoir dynamic analysis by ANSYS
- Tez No: 472464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE DİLEK TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Barajlar, çok eski zamanlardan beri insanlığın su ihtiyacını karşılamak, elektrik üretmek, tarımsal faaliyetlerde sulama yapmak gibi amaçlarla inşa edilirler. Bulundukları ülke ve bölge için, enerji üretimine katkı sağladıkları için büyük önem taşırlar. Barajların yapımı oldukça zor ve maliyetlidir. Yapıldıkları bölgede, çoğunlukla taşkın önlemek amacıyla inşa edildiklerinden her türlü etkiye dayanıklı olması hayati önem taşımaktadır. Bu etkilerden en önemlisi ve en tehlikelisi deprem kuvvetleridir. Bu yüzdendir ki barajların depreme dayanıklı olarak tasarlanıp, buna göre inşa edilmesi çok önemlidir. Bu tez çalışmasında, Isparta'da yer alan, Darıderesi-II Göleti'nin çeşitli deprem yükleri altındaki dinamik davranışı, ANSYS programı kullanılarak incelenmiştir. Gölet'in davranış şeklinin gerçeğe uygunluk göstermesi için, sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. Modelleme yapılırken, göletin malzeme özellikleri ve sınır şartları göz önünde bulundurulmuştur. Deprem etkisiyle oluşan, deformasyon ve gerilmeler dikkate alınmıştır. Bu sonuçlar incelenerek, Darıderesi-II Göleti'nin deprem karşısında, nasıl bir davranış sergileyeceği yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The dams are built to supply people's water need, to produce electricity and to make irrigation water in agricultural activities since ancient times. The dams are very important because they contribute to energy production. The construction of dams is very difficult and costly. It is vital that they are resistant to all kinds of effects, since they are built to prevent flooding in the region where they are built. The most important and the most dangerous of these effects are earthquake forces. It is very important that the dams are designed to be durable and constructed accordingly. In this thesis, the Darıderesi-II Reservoir located in Isparta was examined. Behavior of this reservoir under various earthquake loads has been observed. In order for the behavior of the pond to conform to the truth, the finite element method is used. In making this model, the material specifications and boundary conditions are taken into account. The Reservoir was modeled using ANSYS program and its behavior under earthquake accelerations was investigated. Deformation and stress forces under earthquake accelerations are taken into account. By examining these results, it is interpreted how the Darıderesi-II Reservoir will behave in the face of the earthquake.