Biyolojik su kalitesi tayininde kullanılan saprobi indeksin bazı versiyonlarının Darı deresi epilitik ve epifitik algleri üzerine uygulanması ve karşılaştırılması
Applications and comparisons of some versions of saprobic index which is used for biological water quality determination with epilithic and epiphytic algae on dari stream
- Tez No: 295179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KALYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Haziran 2009 ? Mayıs 2010 tarihleri arasında Darı Deresi üzerinden seçilen 6 istasyonda yapılmıştır. Belirlenen istasyonlardan aylık periyotlarla fiziko-kimyasal su analizleri için ve epilitik ve epifitik algler için örnekler alınmış ve incelenmiştir. Ayrıca fizikokimyasal verilerle incelenen organizmalar arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışma sonucunda epilitik ve epifitik alglerden Bacillariophyta'ya ait 128, Cholorophyta'ya ait 2, Heterokontophyta'ya ait 1, Cyanobacteria `ya ait 10, Streptophyta'ya ait 5 takson olmak üzere toplam 146 takson tespit edilmiştir.Çalışmalar sonucunda, Bacillariophyta üyelerinin diğer gruplara göre hem takson hem de birey sayısı olarak daha yoğun olduğu görülmüştür. Su kalitesi, fizikokimyasal verilere ve epilitik ve epifitik alglere göre her istasyonda belirlenmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Darı Deresi'nde belirlenen organizmalara göre sıklık ve baskınlık analizleri de yapılarak su kalitesi sonuçları ile değerlendirilmiştir.Yapılan çalışmalar sonucunda Darı Deresi'nde ilk 5 istasyon az kirlenmiş/orta derecede kirlenmiş akarsu bölümü olarak belirlenirken VI. İstasyon kirlenmiş ve aşırı derecede kirlenmiş akarsu bölümü olarak belirlenmiştir. Fizikokimyasal parametrelere göre yapılan su kalitesi tayini, alglere göre yapılan su kalitesi tayini ile uyum içerisinde olup sadece VI. İstasyonda Slovenya Saprobi indeksi sapma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study, was carried out between the months June 2009- May 2010 in 6 choosen stations on Darı Stream. Monthly, samples were taken from the choosen stations for physico-chemical water analyses and monthly, samples were taken from the choosen stations for epilithic and epiphytic algae and then they were examined. In addition to these, the relationship between the physico-chemical data and examined organisms were determined.At the end of the study, a total 146 numbers of taxa which belong to Bacillariophyta 128 numbers, Cholorophyta 2 numbers, Heterokontophyta 1 number, Cyanobacteria 10 numbers, Streptophyta 5 members taxa, were dermined.With this study, Bacillariophyta members according to the other groups were found to be more intense both the number of taxa and the number of individuals. Quality of water was determined at each station according to the physco-chemical data and epilithic and epiphytic algae and compared with each other. Accordingly the organisms determined on Darı Stream the frequency, dominancy analiyses by performing were compared with the results of water quality.The results of this study, first 5 stations on Darı Stream were lightly polluted / middle polluted, VI. station was polluted and extremely polluted were determined. Water quality determined according to physicochemical parameters and algae were in harmony but Slovenya Saprobi index on VI. station showed deviation.