Farklı uygulamaların bazı lale (Tulipa gesteriana L.) çeşitlerinde soğan sayısı ve gelişimine etkileri
Number of bulbs in some tulip (Tulipa gesteriana L.) varieties of different applications and their effects on development
  1. Tez No: 472482
  2. Yazar: SERAP GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLLA AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, farklı uygulamaların bazı lale (Tulipa gesneriana L.) çeşitlerinde soğan sayısı ve gelişimine etkilerini belirlemek amacıyla 2015- 2016 yılları arasında Isparta Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesindeki deneme alanında yürütülmüştür. Denemede bitkisel materyal olarak Tulipa gesneriana L. türüne ait Pays Bas ve Caractere lale çeşitleri kullanılmıştır. Araştırmada lale soğanı yetiştiriciliğinde farklı perianth gelişme dönemlerinde çiçek tomurcuğu koparmanın (çiçek tomurcuklarının koparılmaması, tomurcuk oluşumundan hemen sonra çiçek tomurcuklarının koparılması ve çiçek tomurcukları tamamen açtıktan sonra çiçek tomurcuklarının koparılması) ve farklı zamanlarda kalsiyum uygulamasının etkileri incelenmiştir. Çalışmada, soğan başına en fazla sayıda yavru soğan sayısı 2,68 adet ile Pays Bas çeşidinde yapraktan kalsiyum uygulanan ve çiçek tomurcukları koparılmayan bitkilerde; en büyük yavru soğan çapı 21,87 cm ile Pays Bas çeşidinde yapraktan kalsiyum uygulanan ve çiçek tomurcukları koparılmayan bitkilerde; en fazla yavru soğan boyu 29,00 mm ile Caractere çeşidinde yapraktan kalsiyum uygulanan ve çiçek tomurcukları tamamen açtıktan sonra çiçek tomurcukları koparılan bitkilerde; en fazla yavru soğan ağırlığı 8,39 g ile Caractere çeşidinde yapraktan kalsiyum uygulanmayan ve çiçek tomurcukları koparılmayan bitkilerde; en fazla toplam soğan ağırlığı ise 40,42 g ile Caractere çeşidinde yapraktan kalsiyum uygulanan ve tomurcuk oluşumundan hemen sonra çiçek tomurcukları koparılan bitkilerde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at 2015-2016 in the trial area within the Isparta Parks and Horticulture Department in order to determine the effect of different applications on the number and growing of bulbs in some tulip (Tulipa gesneriana L.) varieties. Pays-Bas and Caractere tulip varieties of Tulipa gesneriana L. were used as a plant material in the experiments. In the study the effects of cut off flower buds (not cutting off flower buds, cut off flower buds immediately after bud formation is completed and cut off flower buds after flower buds are fully bloomed) on different perianth growing periods and the effects of calcium applied at different periods were investigated. The highest number of young bulb per bulb rate is 2.68 which is observed calcium applied from leaves and not cutting off flower bud plants in Pays-Bas varieties; maximum young bulb length is 29mm which is observed calcium applied from leaves and cutting off flower buds after flower buds are fully bloomed plants in Caractere varieties; maximum young bulb weight 8.39gr which is observed calcium was not applied from leaves and was not cut off flower bud plants in Caractere varieties; maximum young bulb total weight 40,42gr which is observed calcium applied from leaves and cutting off flower buds after flower buds are fully bloomed plants in Caractere varieties