İthal edilen bazı çiçek soğanlarındaki Fusarium spp.'nin moleküler yöntemlerle saptanması ve kimyasal mücadele olanakları
Possibilities of chemical control and determination of Fusarium spp. by molecular methods on some imported flower bulbs
- Tez No: 371302
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Soğanlı bitkilerden glayöl (Gladiolus L.), zambak (Lilium L.), lale (Tulipa L.), iris (Iris L.) ve sümbül (Hyacinthus L.) ile yürütülen bu çalışmada, Fusarium oxysporum Schlecht mikrokonidi formu, Fusarium oxysporum Schlecht klamidospor formu ve referans Fusarium oxysporum Schlecht. f. sp. tulipae (FOT) izolatlarının hem geleneksel PCR hem de Real-Time PCR yöntemi ile hızlı ve doğru şekilde tespiti ilk kez gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, fludioxonil 100g/L, fludioxonil 25g/L+metalaxyl-M 10g/L, Quinosol %50, prothioconazole 250g/L+tebuconazole 150g/L, prochloraz %50, hidrojen peroksit %0.49+kolloidal gümüş %0.03 ve Lactobacillus acidophilus 781.18g/L'nin çiçek soğanlarında patojen 7 farklı Fusarium spp. izolatının miselyal gelişimlerine etkileri in vitro'da araştırılmıştır. Minimum engelleme konsantrasyonu (MIC) dikkate alındığında, prochloraz 1 µg/ml ile en yüksek etkiyi göstermiş, bunu 1 μg/ml değeri ile prothioconazole+tebuconazole, 3 μg/ml ile quinosol, 200 μg/ml ile fludioxonil+metalaxyl-M ve >200 μg/ml ile fludioxonil izlemiştir. Lactobacillus acidophilus ise, %0.5 MIC değeri ile etkili bulunurken, hidrojen peroksit+kolloidal gümüşün MIC değeri %1 olarak saptanmıştır. In vivo denemeler sonucunda yeşil aksamda; prochloraz %75.63 etki ile en etkili bulunurken, bunu yine %70 etki ile prothioconazole+tebuconazole izlemiştir. Lactobacillus acidophilus ise %65.31 etki göstermiştir. Fludioxonil+metalaxyl-M, quinosol ve fludioxonil uygulamaları sırasıyla %59.27, %56.67 ve %56.35 etki ile hastalığın gelişiminde etkili bulunmamıştır. Hidrojen peroksit+kolloidal gümüş uygulaması ise, %52.92 ile en düşük etki göstermiştir. Çiçekteki etkililikleri değerlendirildiğinde, Lactobacillus acidophilus %74.47 etki ile en etkili bulunurken bunu sırasıyla %67.91 ve %66.97 etki ile fludioxonil+metalaxyl-M ve prothioconazole+tebuconazole izlemiştir. Prochloraz ve quinosol sırasıyla %60.93 ve %53.95 etki gösterirken fludioxonil %46.14 etkiye sahip olmuştur. Hidrojen peroksit+kolloidal gümüş ise, %42.50 etki ile en düşük etkide bulunmuştur. In vivo denemelerde tüm preparatların çiçek soğanlarında gelişimi engelleyici bir durum yaratmadığı da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted with Gladiolus L., Lilium L., Tulipa L., Iris L. and Hyacinthus, Fusarium oxysporum Schlecht microconidia, Fusarium oxysporum Schlecht chlamydospore and reference Fusarium oxysporum Schlecht. f. sp. tulipae (FOT) isolates have been detected by conventional PCR and Real-time PCR as the first time. In addition, mycelial effectiveness of fludioxonil 100g/L, fludioxonil 25g/L+metalaxyl-M 10g/L, quinosol %50, prothioconazole 250g/L+tebuconazole 150g/L, prochloraz %50, hydrogen peroxide %0.49+colloidal silver %0.03 and Lactobacillus acidophilus 781.18g/L on 7 different Fusarium spp. isolates were evaluated in vitro. When minimum inhibition concentrations (MIC) were considered, prochloraz provided the most effectiveness with 1 µg/ml, followed by prothioconazole+tebuconazole with 1 μg/ml value, quinosol with 3 μg/ml, fludioxonil+metalaxyl-M with 200 μg/ml and fludioxonil >200 μg/ml. As a result of in vivo trials on green parts efficacy, prochloraz was found the most effective with 75.63% followed by prothioconazole+tebuconazole with 70% effectiveness. Lactobacillus acidophilus has showed 65.31% effectiveness. Fludioxonil+metalaxyl-M, quinosol and fludioxonil applications haven't been found effective on disease development with 59.27%, 56.67% and 56.35% effectiveness, respectively. On the other hand, hydrogen peroxide+colloidal silver applications showed least effect with %52.92. Lactobacillus acidophilus was found the most effective with %74.47 efficacy followed by fludioxonil+metalaxyl-M and prothioconazole+tebuconazole %67.91 and %66.97 for efficacies on flowers, respectively. While prochloraz and quinosol showed %60.93 ve %53.95 efficacy, fludioxonil provided with %46.14 efficacy. On the other hand, hydrogen peroxide +colloidal silver was found least effective with %42.50 efficacy. It was determined in vivo trials that all preparates do not inhibit vegetative growth on flower bulbs.