Asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz enzimleri üzerine bazı sulfanilamid türevi moleküllerinin inhibisyon etkilerinin incelenmesi
Investigation of inhibition effects of some sulfanilamid ederivates on acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase enzyme
  1. Tez No: 472501
  2. Yazar: SİBEL AKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez kapsamında Asetilkolinesteraz (AChE; E.C.3.1.1.7) ve Bütirilkolinesteraz (BChE; E.C.3.1.1.8) enzimi üzerine Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan takrin ilacına alternatif olarak sulfanilamid türevlerinin, enzim aktiviteleri üzerine kinetik parametrelerin belirlemesi hedeflenmiştir. AChE ve BChE enzimlerinin aktiviteleri üzerine Sulfadiazine, Sulfamerazine, Sulfamethazine, Sulfacetamide ve Sulfısoxazole gibi aromatik maddelerin inhibisyon etkileri incelendi. AChE için In vitro inhibisyon etkisi gösteren maddeler Sulfadiazine, Sulfamerazine, Sulfamethazine, Sulfacetamide ve Sulfısoxazole için IC50 değerleri sırasıyla 0,300 mM, 0,363 mM, 0,353 mM,0,507 mM, 0,0049mM olarak bulundu. Aynı maddeler için sırasıyla standart sapma ve ortalama Ki sabiti 118±0,024mM, 0,717±0,193mM, 0,302±0,116mM, 0,343±0,055mM, 0,0049±0,00012mM olarak hesaplandı. İnhibisyon tipleri Sulfadiazine, Sulfamerazine, Sulfamethazine, Sulfacetamıde maddelerinde yarışmasız inhibisyon etkisi gösterirken, Sulfısoxazole maddesi yarışmalı inhibisyon gösterdi. BChE için In vitro inhibisyon etkisi gösteren maddeler Sulfadiazine, Sulfamerazine, Sulfamethazine, Sulfacetamide ve Sulfısoxazole için IC50 değerleri sırasıyla 3,397 mM, 3,364 mM, 5,414 mM, 2,717 mM, 2,235mM olarak bulundu. Aynı maddeler için sırasıyla standart sapma ve ortalama Ki sabiti ise 0,815 ± 0,098mM, 3,104 ± 0,736mM, 2,763± 0,055mM, 0,923 ± 0,191mM, 0,582 ± 0,143mM olarak hesaplandı. İnhibisyon tipleri Sulfadiazine, Sulfacetamıde ve Sulfısoxazole maddelerinde yarışmalı inhibisyon gösterirken, Sulfamerazine ve Sulfamethazine maddelerinde ise yarışmasız inhibisyon etkisi gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the effects of kinetic parameters on enzyme activities of some derivaties of sulfanilamides as an alternative to the takrin drug used in the treatment of Alzheimer's disease on acetylcholinesterase (AChE; E.C.3.1.1.7) and butyrylcholinesterase (BChE; E.C.3.1.1.8) activities and butyrylcholinesterase enzyme.The inhibitory effects of some aromatic compounds such as Sulfadiazine, Sulfamerazine, Sulfamethazine, Sulfacetamide and Sulfisoxazole on acetylcholinesterase and Butyrylcholinesterase enzyme activities were investigated. IC50 values for Sulfadiazine, Sulfamerazine, Sulfamethazine, Sulfacetamide and Sulfisoxazole that show in vitro inhibition effect for AChE were determined as 0,300 mM, 0,363 mM, 0,353 mM, 0,507 mM and 0,0049 mM respectively. Respectively, standard deviations and mean Ki constants for the same samples were calculated as 118±0,024 mM, 0,717±0,193 mM, 0,302±0,116 mM, 0,343±0,055 mM, 0,0049±0,00012 m. IC50 values for Sulfadiazine, Sulfamerazine, Sulfamethazine, Sulfacetamide and Sulfisoxazole that show in vitro inhibition effect for BChE were determined as 3,397 mM, 3,364 mM, 5,414 mM, 2,717 mM, 2,235 mM respectively. Standard deviations and mean Ki constants for the same samples were recorded as 0,815±0,098 mM, 3,104±0,736 mM, 2,763±0,055 mM, 0,923±0,191 mM, 0,582±0,143 mM respectively. While the inhibition types showed competitive inhibition in Sulfadiazine, Sulfacetamide and Sulfisoxazole, Sulfamerazine and Sulfamethazine showed noncompetitive inhibition effect.