Marmara bölgesinin kuvvetli yer hareketi karakteristiğinin belirlenmesi
Determination of the Marmara region strong ground motion characteristics
  1. Tez No: 472511
  2. Yazar: BERRAK FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM OĞUZ ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
17 Ağustos 1999 Kocaeli ve 12 Kasım 1999 Düzce depremleri Marmara Bölgesinde bulunan çevre illerde önemli hasara neden olmuştur. Hasara etki eden en önemli faktörler, kalitesiz inşaat malzemesi kullanımı, deprem tasarım yönetmeliğine uyulmaması, kuvvetli yer hareketinin özellikleri ve yerel zemin koşullarıdır. Çalışmada, Kocaeli, Düzce ve Sakarya depremlerinin farklı istasyonlar ve zemin koşullarındaki davranışları zaman ve frekans ortamında incelenmiştir. Düşey bölü yatay ivme tepki spektrum (D/Y) oranlarının, efektif sürelerin ve kümülatif mutlak hız değerlerinin (CAV) depremin büyüklüğü, faydan uzaklık ve zemin etkisiyle nasıl değişim gösterdiği araştırılmıştır. Kocaeli, Düzce ve Sakarya depremlerini kaydeden kuvvetli yer hareketi istasyonlarından hesaplanan efektif süreler faydan uzaklıkla doğrusal olarak artmaktadırlar. Efektif sürenin minimum olduğu yerler Düzce ve Bolu istasyonları olarak belirlenmiştir. Efektif süre ile faya yakın mesafe arasında yönlere bağlı olarak aşağıdaki bağıntılar elde edilmiştir. 𝐸𝑆𝐾𝐺 = 0.094𝐶𝑙𝑠𝑡 + 16.0 𝐸𝑆𝐷𝐵 = 0.13𝐶𝑙𝑠𝑡 + 15.0 𝐸𝑆𝑈𝐷 = 0.18𝐶𝑙𝑠𝑡 + 16.0 Efektif süreler ile CAV değerlerinin uzaklıkla değişimleri karşılaştırıldığında, süreler artarken, hız değerleri azalmaktadır. Efektif sürenin kısa olması sarsıntının etkisini arttırmaktadır. Bolu ve Düzce istasyonları için efektif süreler kısa ve CAV değerleri kuzey güney bileşende en büyük değerlerini almaktadır. Taban kayasındaki deprem hareketinden etkilenen, zemin tabakaları üzerinde yer alan istasyonlar için zemin yüzeyindeki ivme tepki spektrumu bilinmelidir. Çalışmada elde edilen ivme tepki spektrumlarından D/Y spektral orandaki değişimler hesaplanmıştır. Sonuçta zaman ve frekans ortamı parametrelerinin faydan uzaklık, zemin koşulları ve deprem büyüklüğünün kuvvetli bir fonksiyonu olduğu, D/Y oranların faya yakın alanlar için 0.4sn ve daha yüksek frekanslarda deprem mühendisliğince kabul edilen 2/3 oranını aştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
17 August 1999 Kocaeli and 12 November 1999 Duzce earthquakes caused significant damages to the surrounding areas in the Marmara Region. The most important factors that lead to damages are the use of poor quality construction materials, failure to comply with the terms of earthquake design regulations, the characteristics of strong ground motion and the local ground conditions. In this study, the behavior of Kocaeli, Düzce and Sakarya earthquakes in different stations and site conditions were investigated in time and frequency domain parameters. It has been investigated that the ratios of vertical to horizontal (V/H) acceleration response spectrum, effective durations and cumulative absolute velocities change with the size of earthquake, distance to the fault and site conditions. Effective durations, calculated from the strong ground motion stations which records Kocaeli, Düzce and Sakarya earthquakes, are linearly increased with the distance to the fault. Minimum effective durations were estimated at the Düzce and Bolu stations. The following equations were derived depending on the directions between effective durations and closest distance to the fault. 𝐸𝑆𝐾𝐺 = 0.094𝐶𝑙𝑠𝑡 + 16.0 𝐸𝑆𝐷𝐵 = 0.13𝐶𝑙𝑠𝑡 + 15.0 𝐸𝑆𝑈𝐷 = 0.18𝐶𝑙𝑠𝑡 + 16.0 When the chenages between effective durations and CAV values with the distances are compared, durations were decreased and velocity values were increased. The low effective duration leads to an increase in the level of ground shaking. For Bolu and Duzce stations effective durations were low and CAV values were the largest on the North-South components. Accelaration spectrum is needed to be known for the stations which are above the soil layers and for the stations which is effected by the earthquakes at the bedrocks. V/H spectral ratios were calculated by using the acceleration response spectra obtained in the study. As a conclusion; parameters of time and frequency domain were seen to be the strongest functions of the size of earthquake, distance to the fault and site conditions and V/H ratios were determined to be 0,4 sn at the sites close to the fault whereas that was higher than the ratio of 2/3 at higher frequencies, which was accepted as earthquake engineering.