Tripsin'in bazı bitkiler tarafından inhibisyonu
Inhibition of trypsin by some plants
- Tez No: 472512
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ, YRD. DOÇ. DR. İSMET BURCU TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tripsin, proteinlerin yıkımında rol oynayan serin proteaz sınıfından bir enzimdir. Tripsinin aşırı aktivitesi; akut pankreatit, inflamasyon ve tümör gibi çeşitli rahatsızlıkların bir göstergesidir ve dengeli aktivitesi, farklı fizyolojik fonksiyonlar için gereklidir. Bunun için doğal kaynaklardan yeni tripsin inhibitörleri geliştirmeye ihtiyaç vardır. Çalışmamızda son yıllarda sağlık ve sanayi alanında önemli bir yer edinen tripsin enzim aktivitesi üzerine çeşitli bitkilerden hazırlanan sulu ekstrelerin ve bazı kimyasal maddelerin inhibitör etkileri araştırıldı. Elde edilen sonuçlarda kullandığımız sulu bitki ekstrelerinin ve kimyasal maddelerin tripsin üzerindeki % inhibisyon değerlerinin konsantrasyon artışı ile arttığı saptandı. Bitki ekstreleri içinde en etkili tripsin inhibitörü olarak nar, kimyasal maddeler içinde ise en etkili olarak tannik asid bulundu. Yüksek tripsin inhibitör aktivitesi gösteren bitki ekstrelerinin ve kimyasal maddelerin, tripsin inhibitörü olarak sağlık alanında ilaç tedavisine ek olarak kullanımının uygun olacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Trypsin, an enzyme from serine protease class, is known to be involved in the destruction of proteins. Excessive activity of trypsin could strongly implicate in various diseases such as acute pancreatitis, inflammation and tumour and balanced activity of trypsin is necessary for different physiological functions. So that it is needed to develop new trypsin inhibitors from natural sources. In our study, the inhibitory effects of aqueous extracts prepared from different plants and some chemical compounds were investigated on tyrpsin enzyme activity which is known to have an important value in health and industrial area in recent years. The results showed that inhibition % values of plant extracts and chemical compounds on trypsin were increased with increasing concentration. Pomegranate was found as the most effective trypsin inhibitor among the plant extracts while among the chemical compounds tannic acid was found as the most effective trypsin inhibitor. It can be suggested that several plant extracts and chemical compounds which shows high trypsin inhibitory activity may be appropriate to be used as trypsin inhibitors and will provide an additional support to drug treatment in the field of health.