Tarihi yapıların farklı döşeme türleri ile deprem yükleri altındaki davranışı
The behavior of historical buildings under earthquake loading with different types of slabs
  1. Tez No: 472526
  2. Yazar: FATİH KOÇUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM DAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tarihi kârgir yapıların yatay yükler altında davranışı, farklı döşeme türlerine göre değişmektedir. Çoğu zaman kat hizalarında yatay hatıllı/hatılsız durumdaki volta döşemeler veya restorasyon çalışmaları kapsamında yapılan yeni döşeme sistemi, yapıyı oluşturan taşıyıcı duvarların davranışı üzerinde etkili olmaktadır. Tez çalışması kapsamında İstanbul Üniversitesi bünyesinde Beyazıt yerleşkesinde bulunan Eski Devlet Arşivleri A blok binası örnek yapı olarak seçilmiştir. Söz konusu tarihi yapının döşeme sistemi volta döşeme olup kat düzlemlerinde duvarların döşeme sistemi ile bağlantısı dikkate alınarak duvarların düzlem içi ve düzlem dışı davranışı incelenmiştir. Farklı döşeme türlerinin etkilerini inceleyebilmek için kat hizalarında döşeme sisteminin yatay hatıllar ile bağlandığı durumdaki farklılıklar irdelenmiştir. Ayrıca, yapılmış olan restorasyon çalışmaları kapsamında volta döşeme üzerine eklenen betonarme kesit nedeni ile oluşan yeni kompozit döşeme sisteminin yapı davranışına etkisi de irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The behavior of historical masonry structures under horizontal loads varies according to different types of slab. In most cases, jack arch slabs with/without girders at floor levels or new slab types that are built in restorations works become effective on the behavior of masonry walls. In this thesis,“Eski Devlet Arşivleri A blok”building which exists in Istanbul University Beyazıt Campus is chosen as an example building. The slab system of the building is consist of jack arch slab and the connection of the slab system with masonry walls at floor levels is taken into consideration for determination of in/out of plane behavior of masonry walls. To examine the effect of different types of slab, the slab system that is connected to the masonry walls with girder beams is taken into consideration. Also, the effects on the structure behavior caused by the composite slab system that is built by an added RC section is investigated. Furthermore to these studies, analysis models including two cases of different support conditions for foundation are considered to examine wall behavior.