Yoğun sanayileşmiş orta ölçekli yerleşim yerlerinde karşılaşılan çevre problemleri, etkileri ve çözümü: Dilovası örneği
Environmental problems, impacts and solutions in heavily industrilized, medium sized settelments: Case study for Dilovasi
- Tez No: 472553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİM ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yerleşim yerlerinin evsel, sosyal ve endüstriyel aktiviteleri sonucu oluşan çevre problemlerinin; nüfusun artması, yaşam standartlarının yükselmesi ve teknolojideki gelişmelerin sonucu olarak miktarları ve çeşitleri artmaktadır. Birçok ülkede çevre bileşenlerinin doğru şekilde yönetilmemesi ya yetersiz atık yönetiminden ya da ortaya çıkabilecek çevresel tehlikelerin boyutlarının iyi değerlendirilememesi veya teknik ve ekonomik kaynakların eksikliğinden dolayı ihmal edilmiştir. Dilovası günümüzde Marmara Bölgesinde sanayinin can damarıdır. İlçe sınırları içerisinde 5 organize sanayi bölgesi ve 1 sanayi sitesi bulunmaktadır. Kocaeli sınırları içerisindeki 13 organize sanayi bölgesinin beşi Dilovası'nda yer almaktadır. Bu anlamda sahanın sanayi özelliklerinin daha detaylı incelenmesi için bu organize sanayi bölgeleri alt başlıklar halinde incelenmiştir. 2014 yılı adrese dayalı nüfus sayımı sonuçlarına göre, Dilovası toplam nüfusu 45.714 kişidir. Yüzölçümü 134 km² olan Dilovası'nda km²'ye yaklaşık 340 kişi düşmektedir. Sanayi fonksiyonun etkisi daha da artacak olan Dilovası'nda bulunan yerleşmelerin çevre kirliliğinden etkilenmesi sorununun daha da artacağını öngörebilmek mümkündür. Çevre kirliliğinin en az düzeye düşürülmüş olduğu düşünülecek olsa dahi, şehirle sanayinin iç içe geçmiş olmasının olumsuzlukları tamamıyla ortadan kalkmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems resulting from residential, social and industrial settlements are increasing with increase in population, living standards and technological development. In many countries, the proper management of environmental components has been neglected either due to inadequate waste management or the inability to assess the potential environmental hazards and the lack of technical and economic resources. Dilovasi district is located in Kocaeli provınce and ıs the industrial center of the Marmara Region. The district hosts 5 of the 13 organized industrial zones located ın the provımceı and also one industrial site in order to examine the industrial characteristics of the dıstrıct, these organized industrial zones have been studied ın detail. According to the results of the 2014 adress based population census, the total population of Dilovasi is 45,714 with a population density of approximately 340 people per km² in the district's surface area of 134 km². It is possible to foresee that the environmental pollution in Dilovası wıll ıncrese wıth the ıncreasıng ındustrıal actıvıtıes. Even if the environmental pollution is thought to have been reduced to the minimum level, the negative impacts of living inside the city and the industry will not completely disappear.