Model footing tests on randomly distributed fibre and mesh reinforced soil
Rasgele dağılmış ayrık lif (Fibre) ve ağ (Mesh) donatılı zeminde model somel deneyleri
  1. Tez No: 47264
  2. Yazar: MUSTAFA DENİZHAN BÜTÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ WASTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
oz RASTGELE DA?ITILMIŞ AYRIK LİF (FIBRE) VE A? (MESH) DONATILI ZEMİNDE MODEL SÖMEL DENEYLERİ Bütün, Mustafa Denizhan Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yıldız Wasti EylüM995, 126 sayfa Zemin kuvvetlendirme alanında yeni bir gelişme, granüler zeminlerin yük- deformasyon davranışını iyileştirmek için rasgele yönlendirilmiş, ayrık, çekmeye dayanımlı elemanların kullanımıdır. Donatışız kumla ve birbirleri ile karşılaştırma yapmak amacıyla rasgele dağıtılmış polipropilen lif ve ağ şeklinde donatı elemanları ile güçlendirilmiş kum üzerinde laboratuvarda bir seri şerit model sömel deneyi gerçekleştirilmiştir. Model deneylerinde uniform bir kum, optimum su muhtevasında ve maksimum kuru yoğunlukta deney kutusunda sıkıştırılmıştır. Deneylerde farklı oranlarda aynı açıklık boyutuna sahip iki boy ağ elemanı ve ağlardan kesilmiş bir boy lif elemanıolmak üzere üç tip donatı kullanılmıştır. Kum ve donatılı kumun kayma dayanımı parametreleri silindirsel kama kesme deneylerinden (SKKD) bulunmuştur (Mirata, 1991). Sonuçlar, genelde kumun rasgele dağıtılmış elemanlarla kuvvetlen- dirilmesinin, rijidite, nihai taşıma gücü ve nihai yük altındaki oturmalarda artış meydana getirdiğini göstermiştir. Ayrık donatı elemanlarının etkinliğinin miktara olduğu kadar donatı şekline de bağlı olduğunu gözlenmiştir. Nihai taşıma gücü değerleri göz önünde bulundurulduğunda, büyük boyutlu ağların diğer malzemelere oranla daha etkili olduğu bulunmuştur. Nihai taşıma gücü bazında ağ elemanlar için bir optimum donatı miktarının varlığı kabul edilebilirse de, lifler için doğrusal bir artış söz konusudur. SKKD'nin önceki bir çalışmada üç eksenli deneylerle elde edilenlerden daha yüksek kayma dayanımı verdiği gözlenmiştir ve her iki deneyden elde edilen kayma dayanımı parametreleri kullanılarak hesap edilen nihai taşıma kapasitesi değerleri, deneylerden elde edilen değerlere oranla daha yüksek neticeler vermiştir. Anahtar Kelimeler : Zemin kuvvetlendirme, ayrık elemanlar, lif, ağ, model sömel deneyleri. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODEL FOOTING TESTS ON RANDOMLY DISTRIBUTED FIBRE AND MESH REINFORCED SOIL Bütün, Mustafa Denizhan M.S. Thesis, Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Yıldız Wasti September, 1995, 126 pages A new development in the field of earth reinforcement is the use of randomly oriented, discrete tensile inclusions in order to improve the load- deformation behaviour of granular soils. A series of laboratory model tests on a strip footing supported by a sand reinforced by randomly distributed polypropylene fibre and mesh elements is undertaken to compare the results with that of unreinforced sand and with each other. For conducting the model tests, a uniform sand was compacted in the test box at its optimum moisture content and maximum dry density. Three types of reinforcements, two sizes of mesh elements having the same opening size and one size of fibre elements cut from the meshes, were used in varyingamounts in the tests. The shear strength parameters of reinforced and unreinforced sand were determined from cylindrical wedge shear tests (cylwests) (Mirata 1991). Results indicated that reinforcement of sand by randomly distributed inclusions caused an increase in stiffness and in the ultimate bearing capacity values and the settlement at the ultimate load in general. The effectiveness of discrete reinforcing elements has been observed to depend on the quantity as well as the shape of the inclusions. The big meshes have been found to be superior to other inclusions considering the ultimate bearing capacity values. For the mesh elements there appears to be an optimum inclusion ratio, whereas fibres exhibited a linearly increasing trend on the basis of increase in ultimate bearing capacity. As expected, shear strength parameters obtained from cylwests were higher than the ones from triaxial tests given in an earlier work and the ultimate bearing capacity values calculated using the shear strength parameters from both tests give higher values than the experimental results. Keywords : Earth reinforcement, discrete inclusions, fibre, mesh, model footing tests. IV