FRP donatılı betonarme kirişlerin kesme dayanımının gen ifadeli programlama ile tahmin edilmesi
Prediction of shear strength of FRP-reinforced concrete beams based on gene expressing programming
  1. Tez No: 472649
  2. Yazar: ŞEFİKA ACIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında, literatürden elde edilen FRP donatılı betonarme kiriş ve döşemelere ait kesme dayanımı değerleri kullanılarak, FRP donatılı betonarme kirişlerin kesme dayanımı için Gen ifadeli programlama (Gen expression programming) yöntemi ile farklı modeller geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında gerek betonun gerekse kayma donatılarının kesme dayanımına olan katkısı için farklı modeller geliştirilmiştir. ACI 440.1R-15, (2015), CSA S806- 12, (2012), ISIS M03-07, (2007), JSCE 97, (1997) ve BISE 99, (1999) tarafından önerilen denklemler ve GİP yöntemi ile geliştirilen denklemler aracılığı ile hesaplanan kesme dayanımı sonuçları literatürdeki deneysel sonuçlarla karşılaştırılarak, hem bu yönetmeliklerin hem de GİP tarafından önerilen modellerin ayrıntılı olarak bir değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca önerilen denklemler aracılığı ile kesme dayanımını etkileyen boyuna donatı oranı, beton basınç dayanımı, kesme açıklığının etkili derinliğine olan oranı ve etriye yüzdesi gibi farklı değişkenlerin kesme dayanımı üzerine olan etkisi ayrıntılı bir şekilde irdelemek amacıyla parametrik çalışmalar yapılmıştır. Önerilen modellerin bu parametrik değişkenlerin değişimine bağlı olarak uygulanabilirliği test edilmiştir. Bu çalışmada, GİP ile geliştirilen modellerin diğer bilinen dayanım denklemelerinin elde edildiği modellere göre en iyi sonuçları verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present study, the models for estimating the shear strength of FRP reinforced concrete beams have been developed on the basis of GEP approach by using the experimental data on FRP-reinforced beams and slabs retrieved from published literature. The different models for contribution of concrete and shear reinforcement to shear strength were developed. The results obtained by using existing equations belonging to ACI 440.1R-15, (2015), CSA S806-12, (2012), ISIS M03-07, (2007), JSCE 97, (1997), BISE 99, (1999) methods were compared with the results obtained from proposed GEP model, and evaluated them in detail. The parametric studies were also carried out to evaluate the ability of the proposed GEP models and current shear design guidelines to quantitatively account for the effects of basic shear design parameters such as concrete strength, percent of longitudinal and vertical reinforcement and a/d on the shear strength of FRP-reinforced concrete beams. The proposed models' applicability depending on changing of parametric variables were tested. In this study, the models produced by GEP gives the most accurate results according to the existing shear equations provided by current provisions.