Mobilya üretim fabrikasında yalın üretim uygulaması
Lean production application in furniture manufacturing
- Tez No: 472742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de gittikçe yalın düşünce yaygınlaşmaktadır. Üretim sektöründe yalın prensipler önem kazanmakta ve firmalar yalın üretim tekniklerini kendi üretim süreçlerine entegre etmek istemektedirler. Bu sebepten değer akışı haritalandırma çok firma için yalın üretime geçişte önemli rol oynamaktadır. Bu tezdeki içerik ve kaynaklar genç, çocuk ve bebek oda takımları üretimi yapan bir mobilya fabrikasından alınmıştır. Çok çeşitli ürünler üretilmesine rağmen bu tez beşik üretimine yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı; beşik ürün ailesini ele alarak tüm üretim sürecindeki israf kaynaklı problemleri araştırma, analiz etme ve çözümler üretme üzerine kurulmuştur. Tez kapsamında vaka çalışması yapılmıştır. Veriler, fabrika alanında birebir incelemeler, departmanlarla görüşmeler ve firma belgelerinin incelenmesi sonucu elde edilmiştir. Üretim sürecinin iyileştirilmesi için değer akışı haritalandırma metodu kullanılmıştır. Sistem incelenerek mevcut durum haritası çıkarılmıştır. Bu yöntemle fabrikada israf kaynakları belirlenmiştir. Analiz ve hesaplamalarla gelecek durum haritası çizilmiş ve daha verimli sonuçlar verecek yeni yöntemlerin uygulanması önerilmiştir. Önerilen yöntemler; süpermarket sistemi, hücresel üretim, FIFO, sürekli akış ve sıralı çekme sistemleridir. Bu yöntemlerin doğru uygulanabilmesi ve etkin sonuçlar için 5S uygulamaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lean thinking increases day by day in our country as it is in the world. Lean principles are gaining importance in the production sector and firms want to integrate lean manufacturing techniques into their production processes. In this sense, value stream mapping plays an important role for many companies in transitioning to lean production. The contents and resources of this thesis are taken from a furniture factory which produces young, children and infant rooms. Although a wide variety of products are produced, this thesis concentrates on cradle production. The purpose of this study is analyzing and producing solutions to waste related problems in the entire production process by considering the cradle product family. The case study was carried out within the scope of the thesis. The data were collected studying the factory site, interviewing with the departments, and analyzing company documents. The value stream mapping method is used to improve the production process. The system was examined and the current state map was constructed. By this method, waste sources are determined in the factory. Future state map has been created by analysis and calculations and new methods have been proposed for more efficient results. Recommended methods are supermarket system, cellular production, CONWIP, continuous flow and sequential pull systems. 5S applications are proposed for the right implementations of these methods and effective results