Üniform olmayan permenan akım şartlarında silindirik köprü ayağındaki yerel oyulmanın incelenmesi
Investigation of local scour around a cylindrical bridge pier under steady non-uniform flow conditions
  1. Tez No: 472741
  2. Yazar: ŞEBNEM SEVAL BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, üniform olmayan permenan akım koşullarında silindirik köprü ayağındaki yerel oyulma incelenmiştir. Deneyler Gazi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Hidrolik Laboratuvarında yapılmıştır. Deneylerde kullanılan kanalın uzunluğu 10m, genişliği 0,50m ve yüksekliği 0,50m'dir. Deneyler iki farklı aşamada gerçekleştirilmiştir. Üniform olmayan akım şartlarında; öncelikle sedimentin ilk hareketi tespit edilmiş, sonra yerel oyulma deneyleri yapılmıştır. Sedimentin ilk hareketiyle ve yerel oyulmayla ilgili elde edilen veriler literatürdeki verilerle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda akımın üniform olmamasının, sediment hareketine ve yerel oyulmaya olan etkisi irdelenmiş ve akımın üniform olmamasının dikkate alınması gereken bir parametre olduğu görülmüştür. Her bir deney sonucunda oyulma çukurunun topoğrafyası çıkarılmış ve oyulma çukurunun hacmi ile oyulma derinliği ilişkisi irdelenmiştir. Yapılan bu çalışmanın literatürdeki diğer çalışmalardan farkı akım şartlarının üniform olmamasıdır. Bu durum doğadaki şartlara daha yakın olduğundan elde edilen sonuçların arazi koşullarına uyumlu olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the local scour around a cylindrical bridge pier was surveyed under the non-uniform steady flow conditions. The experiments were carried out in the hydraulic laboratory of the Civil Engineering Department of Engineering Faculty of the Gazi University. The dimensions of the canal used in experiments were length of 10-meter width of 0,50-meter and height of 0,50-meter. The experiments were dual-phase. Under the non-uniform flow conditions; in the first phase, the incipient motion of the sediment particles was determined, in the second phase, the local scour experiments were performed around the cylindrical bridge pier. The gathered data relating to the incipient motion of the sediment and the local scour were compared with the available literature data. The results of this comparison, after investigating the effects of the non-uniformity of the flow on the incipient motion of the sediment and on the local scour, came up with the inevitability of the non-uniformity of the flow as a parameter. On each experiments, the scour hole was mapped and the relation between the depth and the volume of the scour was surveyed. The uniqueness of this study among other similar studies in the literature is that the flow conditions are non-uniform. The non-uniform flow conditions are close to the natural conditions. Hence, the results of the study are thought to be more resembling the flow conditions in practice.