Biyolojik sıvılarda glukoz tayini için yeni bir biyosensör hazırlanması
Preparation of a new biosensor for glucose determination in biological fluids
  1. Tez No: 472745
  2. Yazar: RABİA ESRA KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERVET ÇETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, glukoz tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Bu amaçla, platin levha üzerinde anilin ve pirolün dodesilbenzen sülfonatlı, ortamda elektropolimerleşmesi ile polianilin-polipirol-dodesilbenzen sülfonat filmi hazırlandı. Polianilin-polipirol-dodesilbenzen sülfonat filminin en iyi çalışma şartları belirlendi. Glukoz oksidaz enzimi, polianilin-polipirol-dodesilbenzen sülfonat filmi içine hapsetme yöntemiyle immobilize edildi. Glukoz tayini, hazırlanan biyosensörün yüzeyinde gerçekleşen enzimatik tepkime sonucu oluşan hidrojen peroksitin +0,40V'da yükseltgenmesine dayanılarak yapıldı. Biyosensörün glukoz tayini için çalışma aralığı tayin edildi. Glukoz biyosensörünün cevabına pH'nın ve sıcaklığın etkisi araştırıldı. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Biyolojik ortamlarda olabilecek girişimlerin biyosensörün cevabı üzerine etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, new amperometric biosensor for determination of glucose was developed. Polyaniline- dodecylbenzene sulphonate film have been prepared on the platinum electrode by the electropolymerization of aniline and pyrrole was carried out in the presence of dodecylbenzene sulphonate. Optimum conditions of polyaniline-polypyrrole-dodecylbenzene sulphonate film was determined. Glucose oxidase enzyme has been immobilized in polyaniline-polypyrrole- dodecylbenzene sulphonate film via the entrapmentmethod. Glucose detection is based on the oxidation of hydrogenperoxide at 0,4 V produced by the enzymatic reaction on the biosensor surface. The linear working range of biosensor for glucose was determined. The effects of pH and temperature on there sponse of the glucose biosensor were investigated. Reusability and storage stability were determined of the biosensor. Interference effects were investigated on the amperometric response of the biosensor.