Elektro erozyon işleme yöntemi ile süper alaşımlara hızlı delik delme işleminde işleme performansının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of machining performance in fast hole drilling of super alloys by electrical discharge machining
- Tez No: 472746
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YAVUZ ZÜMRÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezde, elektro erozyon ile işleme (EEİ) yöntemiyle, havacılık ve uzay sanayiinde kullanılan kobalt esaslı Stellite-6 ve demir esaslı Incoloy A-286 süper alaşımlara uygulanan hızlı delik delme işlemlerinin işleme performansları deneysel olarak incelenmiştir. Pirinç ve bakır elektrotlar kullanılarak gerçekleştirilen deneylerde; en etkin işleme parametrelerinden olan boşalım akımı, vurum süresi ve püskürtme basıncının, işleme performans çıktılarından iş parçası işleme hızı (İİH), elektrot aşınma hızı (EAH) ve iş parçası yüzey pürüzlülüğüne (YP) etkileri araştırılmıştır. Stellite-6 süper alaşımında pirinç elektrotla yapılan deneylerin tamamında bakır elektrota göre daha yüksek İİH değerleri sağlanmış, deneylerin çoğunda ise bakır elektrota göre daha yüksek EAH ve daha düşük YP değerleri elde edilmiştir. Incoloy A-286 süper alaşımında pirinç elektrotla yapılan deneylerin çoğunda bakır elektrota göre daha yüksek İİH değerleri elde edilmiş, EAH değerleri bakımından her iki elektrotda belirgin farklar görülmemiştir. Yine deneylerin çoğunda mertebece önemli farklar olmamakla birlikte bakır elektrotla daha düşük YP değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, machining performance of fast hole drilling operations applied on cobalt based Stellite-6 and iron based Incoloy A-286 super alloys, commonly used in aerospace industry, were investigated experimentaly by using electrical discharge machining (EDM) method. In the experiments carried out with brass and copper electrodes; influences of most effective machining parameters, namely the discharge current, pulse on time and flushing pressure, on the performance outputs of material removal rate (MRR), electrode wear rate (EWR) and workpiece surface roughness (SR) were determined. In the Stellite-6 super alloy, all of the experiments made with brass electrode provided higher MRR values than the copper electrode, and in the majority of experiments, higher EWR and lower SR values were obtained than copper electrode. In the case of Incoloy A-286 super alloy, in most of the experiments made with brass electrode, higher MRR values were obtained than copper electrode and no significant differences were observed in EWR values between the two electrodes. Again in most of the experiments, although there are no significant differences in terms of order of magnitudes, lower SR values were obtained with copper electrode.