Rüzgar santrallerinin iletim sistemi üzerindeki etkilerinin analizi ile Balıkesir 1–Şamlı enerji iletim hattı uygulaması
Balikesir 1–Samli energy transmission line implementation by the analysis of the effects of the wind power plant on the transmission system
- Tez No: 472771
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SÜLEYMAN SUNGUR TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Son yıllarda yaşanan nüfus artışına ve teknolojide yaşanan gelişmelere paralel olarak Türkiye'de ve dünyada enerji talebi her geçen gün daha da artmaktadır. Hammadde ihtiyacı olmaması, bakım ve işletme giderlerinin ucuz olması, zehirli gaz salınımına neden olmamaları ve sonsuz olmalarından dolayı yenilenebilir enerji kaynakları tüm dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Hem bu avantajları hem de gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakabilmesi için fosil kaynaklı yakıt kullanan santrallerden yenilenebilir santrallere geçiş yapılması büyük bir önem arz etmektedir. Her geçen gün artan enerji talebinin karşılanması için yeni üretim tesisleri kurulmalıdır ve bu üretim tesislerinin ürettiği enerjiyi kullanıcıya aktarması için gerekli iletim ve dağıtım altyapı tesislerinin zamanında tesis edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda üretim-iletim-dağıtım birimleri arasındaki koordinasyon büyük önem taşımaktadır. Üretilen enerjinin son kullanıcıya kaliteli ve kesintisiz aktarılması için güç sisteminde planlama çalışmalarına azami önem gösterilmelidir. 78 GW seviyesini aşan kurulu gücü Türkiye'yi dünyadaki en büyük iletim sistemlerinden biri yapmaktadır. Bu denli büyük bir güç sisteminin planlanması sırasında sistem işletmecisi bir takım simülasyon programlarına ihtiyaç duyar. Bu tez çalışmasında kullanılan PSS/E programı gibi simülasyon programları sistem işletmecileri tarafından yenilenebilir enerji santrallerinin güç sistemi üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla kullanılırlar. Bu çalışmada PSS/E programı kullanılarak rüzgar santralleri modellenerek bu santrallerin iletim sistemi üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde analiz edilmiş ve karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the energy demand in Turkey and world is increasing day by day in parallel with the population growth and the developments experienced in technology. Renewable energy resources are rapidly spreading all over the world due to the fact that they do not need any raw materials, the maintenance and operation costs are cheap, they cause no toxic gas emissions and they are never-ending. Both with these advantages and in order to leave a more livable world for future generations, the transition to renewable energy power plants from fossil fuel-fired plants are of great importance. New generation facilities must be installed in order to meet the constantly increasing energy demand and it is a must to install the required transmission and distribution infrastructure facilities on time in order to transfer the energy generated by these generation facilities to the user. In this context, the coordination between generation-transmission-distribution units is of great importance. The maximum attention should be paid to the planning studies in the power system for the quality and continuous transfer of the generated energy to the end user. Over 78 GW installed power makes Turkey one of the largest transmission system in the world. During the planning of such a large power system, the system operator requires a certain number of simulation programs. The simulation programs such as the PSS/E program which is used in this thesis study are used by system operators to examine the effects of renewable power plants on the power system. In this study, the wind power plants are modeled by using PSS/E program and the effects of these plants on the transmission system are analyzed in detail and solution recommendations are presented to solve the problems encountered.