Kuvvetli donör ve akseptör grupları içeren yeni azo boyarmaddelerin sentezi, fotofiziksel özelliklerinin ve anyon-katyon duyarlılıklarının incelenmesi
The synthesis of new azo dyes containing strong donoracceptor groups and investigation of photophysical properties and anion-kation sensitivity
  1. Tez No: 472772
  2. Yazar: ÖMER ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda geleneksel tekstil uygulamalarının yanında azo boyarmaddeler fonksiyonel boyarmadde olarak da kullanılmaktadır. Özellikle donör-akseptör grupları içeren fonlsiyonel azo boyarmaddeler optik ve fotonik sistemlerde kullanım alanı bulmaktadır. Tez kapsamında sentezlenen boyarmaddeler de içerdiği kuvvetli donör-akseptör grupları ile fonksiyonel boyarmadde adaylarıdır. Tez kapsamında kuvvetli elektron çeken disiyanometilen grubunu içeren yapı azo köprüsü ile farklı özelliklere sahip bir seri karbosiklik ve heterosiklik kenetlenme bileşenleri ile birleştirilmiştir. Elde edilen boyarmaddelerin yapıları İnfrared (IR), Ultraviyole-Görünür Bölge (UV-GB), 1H, 13C Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) ve Kütle Spektroskopisi (MS) yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Sentezlenen tüm bileşiklerin çeşitli çözücülerdeki fotofiziksel özellikleri ve bileşiklerin maksimum absorpsiyon dalga boyları üzerine asit-baz etkisi de incelenmiştir. Bileşikler GB'de absorpsiyon maksimumuna (λmaks.) sahiptirler. Ayrıca 8-hidroksikinolin temelli azo boyarmaddenin anyon ve katyon duyarlılık çalışmaları spektrofotometrik ve 1H NMR titrasyonu yöntemleriyle belirlenmiştir. Son olarak tüm bileşiklerin Termal Gravimetrik Analiz (TGA) ile ısısal kararlılıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, besides traditional textile applications, azo dyes are also used as functional dyestuff. Especially, azo dyes containing donor-acceptor groups find use in optical and photonic systems. Dyes synthesized in this thesis are also good candidates for being functional dyestuff with strong donor-acceptor groups. Within the scope of this thesis, the structure containing the strong electron withdrawing dicyanomethylene group is combined with azo bridge and a series of carbocyclic and heterocyclic chelating compounds with different properties. Infrared (IR), Ultraviolet-Visible (UV-Vis), 1H-13C Nuclear Magnetic Resonance (NMR) and Mass Spectroscopy (MS) methods were used to elucidate the structures of the obtained colorants. Photophysical properties of all synthesized compounds in various solvents and the acid-base effect on maximal absorption wavelengths of the compounds have also been investigated. The compounds were absorbed in visible region. In addition, anion and cation sensitivity studies of 8-hydroxyquinoline based azo dye were determined by UV-Vis and 1H NMR spectroscopy methods. At final step, the thermal stability of all compounds was determined by Termal Gravimetric Analysis (TGA) measurements.