Farklı yapı davranış katsayıları için zemin koşullarının yapı performansına etkisi
The effect of soil conditions on the seismic performance of buildings for different structure behavior factors
- Tez No: 472774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Medeniyet tarihinin deprem geçmişine kıyasla yakın zamanda ortaya çıkan performansa dayalı tasarım ve yapıların deprem davranışları ile deprem performanslarının hesaplanması kavramları günümüzde inşaat mühendisliği açısından oldukça önemli bir araştırma konusu olagelmiştir. Tez çalışmasında farklı zemin sınıfları ve farklı yapı davranış katsayılarının yapı performansına etkilerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde, 1 Mayıs 2003 Bingöl depreminde yıkılan Çeltiksuyu Yatılı Bölge İlköğretim Okulu örnek bina olarak seçilmiştir. Yapı performansı hesaplanırken statik adaptif pushover analiz metodu kullanılmıştır. Çalışmada farklı zemin sınıfları Deprem Yönetmeliği (2007)'ne göre tarif edilmiş ve farklı yapı davranış katsayılarıyla birlikte spektral ivme değerleri alınarak analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler neticesinde Z1-R4, Z2-R4, Z3-R4, Z4-R4 ve Z1-R8, Z2-R8, Z3-R8 ile Z4-R8 olmak üzere 8 ayrı sayısal hesap yapılmıştır. Bu hesaplar neticesinde zemin sınıflarının ve yapı davranış katsayılarının yapı performansına etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
The concepts of performance based design and calculation of earthquake behavior and seismic performance of structures that emerged compared to earthquake history of civilization have recently become a very important research topic in terms of civil engineering today. This thesis study aimed to reveal the effects of different soil conditions and different building behavior coefficients on the building performance. For this purpose Çeltiksuyu Regional Primary Boarding School, which was collapsed during the Bingöl earthquake of 1 May 2003, was chosen as a sample building. Static adaptive pushover analysis method is used when building performance is calculated. In the study, different soil conditions were described according to Turkish Seismic Code (2007) and the analysis was performed by taking spectral acceleration values with different building behavior coefficients. Eight separate numerical calculations were made for the result of analysis as Z1-R4, Z2-R4, Z3-R4, Z4-R4 and Z1-R8, Z2-R8, Z3-R8 and Z4-R8. As a result of these calculations, it is aimed to determine the effects of soil conditions and structural behavior factor on the structure performance.