Effects of soil improvement techniques on the site response analysis (case study)
Zemin iyileştirme tekniklerinin saha tepki analizi üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 923245
  2. Yazar: FURKAN YÖRÜBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHA TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yumuşak zeminler üzerine inşa edilen yapıların deprem performansı hem zeminin özelliklerine hem de kullanılan temel türüne (sığ veya derin) doğrudan bağlıdır. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY 2018), özellikle sabit temelli yapılar için spektral analiz yöntemiyle sismik yük hesaplamalarında önemli bir çerçeve sunmaktadır. Bu çalışmada, jet enjeksiyonlu kolonların yumuşak zeminlerin ivme ve kesme gerilmelerine karşı davranışı, sonlu elemanlar programı PLAXIS 2D kullanılarak sayısal olarak modellenmiştir. Elde edilen sonuçlar, TBDY 2018'deki basitleştirilmiş yöntemlerle karşılaştırılarak, sayısal analizlerin yönetmelik hükümleriyle ne derece örtüştüğü incelenmiştir. Amaç, jet enjeksiyonlu kolonların deprem performansına olan etkisini daha iyi anlamak ve yönetmeliklerin sunduğu basitleştirilmiş yöntemlerin yeterliğini değerlendirmektir. Yapılar, jet kolonların zemin üzerindeki etkisini daha iyi anlayabilmek için toprak modelinde simüle edilmiştir. Belirlenen zemin koşullarını temsil etmek üzere, üst üste dizilmiş dört farklı yapı modeli oluşturulmuştur. Bu modeller üzerinde yapılan serbest titreşim analizleri ile yapıların doğal frekansları (veya titreşim periyotları) belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, TBDY 2018 ve logaritmik bozulma teorisi ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sayesinde, jet kolonların yapıların dinamik davranışına olan etkisi ve yönetmelikle katsayıların uygunluğu değerlendirilmiştir. İvme kuvveti zemindeki katmanlardan yukarı doğru hareket ederken belirli şekilde büyür ya da küçülür. Ayrıca, zemin iyileştirme yöntemlerinin bu ivme değerine nasıl etki ettiği açık şekilde modellenmiştir. Temelin altında bulunan jet enjeksiyonu nedeniyle, rijit tabanın üzerindeki hesaplanan ivme kuvvetini azalttigi gozlemlenmistir. Bu durum, jet grout destekli yapıların depreme karşı güvenliğini garanti altına almak için özel tasarım temel kesme analizine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
An earthquake-resistant structure constructed on soft soil will depend on the characteristics of the soil and the kind of foundation, such as shallow or deep foundation. The TBEC 2018 design recommendations offer an initiative-taking way to calculate seismic loads for spectral analysis approaches that assume a fixed base structure. This thesis tries to assess how jet grouts affect a site's response to acceleration and soil layers shear strains. Using the finite element program Plaxis 2D, the shear force produced at the shallow base is calculated, and the results are compared to the calculation based on TBEC 2018. The purpose is to ascertain if the numerical analysis in Plaxis 2D and the condensed analysis approach used by TBEC 2018 coincide. A realistic soil model is created for dynamic analysis in Plaxis 2D, tested using a simplified material model and harmonic motion. The model's unimproved field site response analysis is used to determine earthquake behavior, showing reasonable agreement with two-dimensional liquefaction evaluation and site response analysis. The structures are simulated using a soil model to assess jet impact, and vibration assessments are conducted to determine inherent frequencies and periods of vibration. Comprehensive dynamic analyses have shown that the type of foundation significantly influences a structure's seismic response. As the inertial force moves upward through the soil layers, it amplifies or attenuates in a specific manner. Additionally, the impact of ground improvement techniques on this acceleration value has been clearly modeled. Due to jet grouting systems beneath the foundation, the calculated inertial force on the rigid base has been reduced. This highlights the need for a special design foundation shear analysis to guarantee the earthquake safety of jet grout-supported structures.