Girdap arama algoritması kullanarak optimal güç akışı probleminin çözümü
The solution of the optimal power flow problem using vortex search algorithm
- Tez No: 472788
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, güç sistemlerinde optimal güç akışı probleminin girdap arama algoritması ile çözümünü ele almaktadır. Yakıt maliyeti, gerilim profilinin geliştirilmesi, kuadratik yakıt maliyeti, valf etkili kuadratik yakıt maliyeti, gerilim kararlılık geliştirme, arıza kısıtlamaları durumunda gerilim kararlılık geliştirme, emisyon maliyeti, aktif güç kaybının minimizasyonu ve güç sistemlerine yenilenebilir enerji üretim santrallerinin eklenmesi durumunda yakıt maliyeti minimizasyonu amaç fonksiyonları optimize edilmiştir. Optimizasyon işlemleri yapılırken güç sisteminin kısıtları göz önünde bulundurulmuş ve sonuçlar bu kısıtlar dahilinde elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar literatürdeki çalışmalar ile karşılaştırıldığında kullanılan çözüm yönteminin yeterlilik, hız ve yakınsama açısından üstünlüğü gözlemlenmiştir. Günümüzde oldukça büyük çapta olan gerçek güç sistemlerinin planlama ve işletilmesinde bu yöntem kullanılarak maliyetler ve emisyon en aza indirgenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the solution of the optimal power flow problem in power systems by using vortex search algorithm. Objective functions consist of fuel cost, voltage profile enhancement, quadratic fuel cost, quadratic fuel cost including valve effects, voltage stability improvement, voltage stability improvement under contingency conditions, emission cost, active power loss and fuel cost minimization in power systems incorporating renewable energy are optimized. The constraints of the power system were taken into consideration while the optimization procedures were carried out and the results were obtained within these constraints. The obtained results clearly demonstrate the superiority of the solution method that we used when compared with the studies in the literature in terms of sufficiency, speed and convergence characteristic. By using this method in the planning and operation of real power systems, which are now quite large in size, the costs and emission can be minimized.