Karbon fiber takviyeli plakaların düşük hızlı darbe davranışına düşük sıcaklıkların etkisi
The effect of low temperatures on the low velocity impact response of carbon fiber reinforced plates
  1. Tez No: 472787
  2. Yazar: DİLARA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SELİM TÜRKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada karbon fiber/epoxy plakaların düşük hızlı darbe davranışına sıcaklığın etkisi araştırılmıştır. 100 mm x 100 mm boyutlarında 2 mm kalınlığında 8 katlı deney numunelerine darbe tam ortadan uygulanarak çalışma gerçekleştirilmiştir. Darbe deneyleri +22,5ºC (Strain-gage), +22,5 ºC, 0 ºC, -30 ºC ve -60 ºC sıcaklıklarında önceden imal edilmiş olan ağırlık düşürme test cihazında gerçekleştirilmiştir. Darbe enerjisi 26,5 J'dür. Deneylerden elde edilen Temas Kuvveti - Zaman, Gerinim - Zaman grafikleri incelenmiştir. Darbe sonrası plakalarda meydana gelen hasar tipleri mikroskop ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of Low temperatures on the low velocity impact response carbon fiber/epoxy laminates is investigated herein. These studies were carried out on plate dimensions of 100 mm x 100 mm and consisting of 8-ply for tests and a nominal thickness (2 mm) and impact load applied at the center of each plate. Experimental tests were carried out at temperatures ranging from +22,5 ºC to -60 ºC. The impact tests are applied with drop weight testing machine constructed before. Contact Force – Time and Strain – Time graphs obtained from experiments were investigated. After the impact tests, the damage extension was observed with microscope