Çok amaçlı tesis yerleşim problemi: Matematiksel model tabanlı sezgisel yöntem ve bir uygulama
Multi objective facility layout problem: Mathematical model based heuristic method and an application
  1. Tez No: 472802
  2. Yazar: MURAT AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tesis yerleşim problemi, alanları belirli olan bölümleri tesis alanı içerisinde optimum şekilde yerleştirmekle ilgilenmektedir. Bu yerleşim sayesinde işletme maliyetlerinde büyük oranda düşüş sağlanabilmektedir. Tesis Yerleşim Problemi, imalat tesislerinde olduğu gibi hizmet sektöründe de önemli bir problemdir. Tesis Yerleşim Problemi yapısı itibariyle NP-Zor olduğundan, çözüm için farklı yöntemler geliştirilmeye devam edilmektedir. Bu çalışmada, askeri tesislerin yerleşimine odaklanılarak hem maliyet hem de personel güvenliğini dikkate alan, iki amaçlı bir problem ele alınmıştır. Problemin çözümü için matematiksel model tabanlı bir sezgisel yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemin performansı, tek amaçlı olarak literatürdeki problemlerde test edilmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Gerçek verilerden yola çıkılarak oluşturulan bir askeri tesis yerleşim probleminin çözümü yapılmış, maliyet ve güvenlik açısından başarılı bir yerleşim planı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Facility layout problem concerns with the optimum allocation of departments with particular areas in a facility area. The optimization of the layout can lead significant reductions in the operating costs of the establishments. Facility Layout Problem is important for both, production and service organizations. New solution methods are being continuously developed because the difficulty of the problem is NP-Hard. In this study, the aim is the optimization of military facilities by creating a multi objective facility layout problem. The objectives are the cost and the employee security. In order to solve the problem, a method which combines heuristic methods and mathematical programing has been developed. The performance of the method has proven its success by being tested through problems that are used in previous articles. The developed method is used to solve the military facility layout problem which is based on actual data. And a successful layout plan in terms of cost and security aspects is obtained.