İnternet ortamında sanal gerçeklik kullanım örnekleri
Virtual reality usage examples in the internet environment
  1. Tez No: 472801
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARIŞMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAYFUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde mimari tasarım, denetim- onay, yapı üretimi ve pazarlanması süreçlerinde bilgisayar teknolojileri yoğun olarak kullanılmaktadır. Her aşama kendi içinde bilgisayar ve internet teknolojilerini kullanmakla birlikte birbiri ile veri akışı ilişkisinde de bu teknolojiler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, mimari tasarım yapı üretimi ve pazarlama ilişkisinde sanal gerçeklik teknolojilerinin kullanımı incelenmiştir. Çalışmanın amacı; uzaktan erişimli sanal gerçeklik olanaklarının mimari proje üretimi, bina yapım- pazarlama sürecinde getirdiği olanaklar faydalar ve kısıtlamaların belirlenmesidir. Bu bağlamda mimari tasarım- bina üretimi bileşeni organizasyonlarda anket çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak, bu süreç bileşenlerinin güncel teknolojileri tam olarak verimli kullanmadığı, hizmet içi eğitim ile internet ve sanal gerçeklik teknolojilerinin kullanım olanaklarının mimari büro ve yüklenicilerin tanıtılmasının daha verimli olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, computer technologies are used extensively in architectural design, inspection- approval, construction, production and marketing processes. Every stage uses computer and internet technologies both in itself and in data exchange with each other. In this study, use of virtual reality technology in architectural design, building production and in the marketing relationship was examined. The aim of this study is to determine the opportunities, benefits and limitations by remote-access virtual reality facilities to the architectural production, building facilities and in the marketing process. In this context, a survey was conducted in oganizations such as architecture, design-building component manufacturing. As a result, it was deduced that components of this process are not using the current technologies efficiently, and that in-service training and opportunities to use the internet and virtual reality technology will be more fertile in introduction of architecture office and contractors.