Diffüz infiltratif mide karsinomlarının fenotipik ve moleküler analizi
Phenotiypic and molecular analysi̇s of diffuse infiltrative carcinomas
  1. Tez No: 472811
  2. Yazar: AYNUR IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TAŞTAN, DOÇ. DR. AYTEKİN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mide kanserleri genellikle morfolojik görünümleri açısından heterojen olup sınıflamaları optimal değildir. En sık kullanılan Lauren sınıflaması mide karsinomlarını intestinal ve diffüz tip olarak iki temel gruba ayırmaktadır. Tüm mide kanserlerinin %10-15'i ailesel, %1-3'lük kısmı ise herediter mide kanserleriyle ilişkilidir. Bu tez çalışmasının amacı diffüz tip mide kanserlerinin detaylı immünohistokimyasal ve moleküler profilini çıkarmaktır. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2000-2015 yılları arasında mide kanseri tanısı alan olgular değerlendirilmiştir. Diffüz infiltratif gastrik karsinomlu 64 vaka belirlenmiş klinik ve patolojik veriler kaydedilmiştir. Olgulara ait parafin bloklardan doku mikrodizin bloğu hazırlanmıştır. Bloktan elde edilen seri kesitlere ER, MLH1, MSH2, MSH6, PMS2, Kromogranin A, CK7, CK20, Ki67, MUC5AC, PSEN1, CTSE, Cam 5.2, E-Cadherin, CEA antikorları ile immünhistokimyasal boya ve Epstein-Barr Virüs (EBV) statüsü için EBER in situ hibridizasyon yöntemleri uygulanmıştır. İmmünhistokimyasal ve moleküler veriler çalışma grubu içinde DNA hatalı eşleşme tamir mekanizması bozukluğu gösteren tümör olmadığını göstermektedir. EBV ilişkili olabilecek bir vaka ve nöroendokrin tümör özelliği gösteren bir olgu tespit edilmiştir. Cam5.2, CTSE, CEA antikorları vakaların büyük bir çoğunluğunda fokal veya pozitif sonuçlanmıştır. Vakaları %42,1'i CK7-/CK20- immünfenotipine sahiptir. Ki67 proliferasyon indeksi vakaların %57,7'sinde negatif bulunmuştur. E-cadherin proteini vakaların %45,6'sında kayıp, %31,6'sında ise fonksiyon kaybına uğradığı görülmektedir. Bu bulgular diffüz tip mide karsinomlarının kendi arasında bile oldukça heterojen bir grup olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Stomach cancers are heterogeneous in their morphological appearance and classification is not optimal. The most commonly used Lauren classification distinguishes stomach carcinomas as intestinal and diffuse types. 10-15% of all stomach cancer is familial, and 1-3% is related to Hereditary stomach cancer. The aim of this thesis is to try to figure detailed immunohistochemical and molecular phenotyping of diffuse type stomach cancer. For that purpose, Hacettepe University Medical Faculty Department of Medical Pathology evaluated gastric carcinoma cases between 2000 and 2015. 64 cases of clinical and pathological data with diffuse infiltrative gastric carcinoma were recorded. A tissue microarray block was constructed from the formalin fixed paraffin embedded blocks of the corresponding cases. Immunohistochemical and EBER insitu hybridization method were applied. Immunohistochemical staining was performed with antibodies to ER, MLH1, MSH2, MSH6, PMS2, Chromogranin A, CK7, CK20, Ki67, MUC5AC, PSEN1, CTSE, Cam 5.2, E-Cadherin, CEA, In the immunohistochemical and molecular data indicates that there is no tumor showing DNA defective repair mechanism. A case with EBV may be suspected as positive. One case showed neuroendocrine tumor immunophenoytpe. Cam5.2, CTSE, CEA antibodies have been focal or positive in a large majority of cases. 42.1% of the cases have CK7 - / CK20- immunophenotype. Ki67 proliferation index was found to be negative in 57.7% of cases. E-cadherin protein is found to be lost in 45.6% of cases and 31,6% in loss of function. These findings indicate that, even diffuse type gastric carcinomas are heterogenous entities.