Melas ve uçucu külün bitüm özelliklerine etkisi
Effects of melas and perfect kind of bitumen
  1. Tez No: 472815
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZTÜRK DOLUDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada laboratuar ortamında; 50/70 penetrasyonlu saf bitüm kullanılmıştır. Melas, uçucu kül ve kostik ile hazırlanan katkı maddesiyle bitümün modifikasyonu sonucu performansının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Kullanılan materyallerle laboratuar ortamında yeni katkı maddesi geliştirilmiştir. Geliştirilen katkı maddesi %1 ile %8 oranında saf bitüme ilave edilmiştir. Saf bitüm ve modifiye bitüme viskozite,düktilite,yumuşama noktası, penetrasyon, özgül ağırlık, BBR,DSR,RTFO,PAV, Nicholson ve Marshall Stabilite deneyleri uygulanmıştır. Yapılan deneylerle kullanılan katkı maddesinin bitümün reolojik özelliğine etkisi araştırılmıştır. BBR testi sonucunda anlaşılmıştır ki; katkı maddesi ilavesiyle bitüm düşük sıcaklıklarda çatlaklara karşı daha dirençli hale gelmiştir. DSR deneyiyle ise G*/sinδ tekerlek izi parametresi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to improve the specialities of 50/70 penetration grade-base bitumen. Molasses, fly ash and caustic were used for the modification of the base bitumen. This compound is a new additive material which was derived chemically in laboratory conditions by using materials. Molasses-based fly ash compound was added to the bitumen at the ratio from %1 to %8 by mass. The effects of the additive molasses-based fly ash compound on the bitumen were investigate by viscocity,ductılity,penetration, softening point,specific gravity, dynamic shear rheometer(DSR), rolling thin film oven test (RTFOT), Pressure aging vessel (PAV), bending beam rheometer(BBR),Nicholson and Marshall tests. According to the laboratory test results, molasses-based fly ash compound with bitumen is suitable to use the low temperature air conditions.