Effect of sand column on compressibility and shear strength of fibrous peat
Kum kolonun fiberli peat?lerin kesme dayanımı ve sıkışabilirliği üzerine etkisi
  1. Tez No: 472860
  2. Yazar: HOZAN YABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ KILINÇ, DOÇ. DR. HANİFİ ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünyanın bir çok ülkesinde bulunan peat, genellikle ince tabakalar halinde ve sınırlı alanlarda görülür. Peat yumuşak zeminlerin extrim halde ki formudur ve bundan dolayı düşük kesme dayanımı ve yüksek oranda oturma problemleri gösterir. Bu çalışma da içine kum kolon yerleştirilmiş fiberli peat?in kesme dayanımı ve oturma karakteristiklerinin laboratuvar bulguları sunulmuştur. Bu çalışmada kullanılan peat Türkiye?nin Sakarya bölgesinden alınmıştır. ASTM D 1997-91?a göre bu zemin fiberli peat olarak sınıflandırılmış ve Von post ölçeğinde düşük ve orta derecede çürümüş H1-H4 olarak tanımlanmıştır. Bu zeminin tabii su muhtevası % 236 dır ve likit limiti % 119 dur. Bütün deneylerde 200 nolu elekten geçen ve 100 nolu elek üzerinde kalan peat kullanılmıştır. Kum kolon yapımında iyi derecelenmemiş 2 mm elek çapından geçen 0,075 mm elek çapı üzerinde kalan dere kumu kullanılmıştır. Tüm deneylerde kun kolon çapının organik zeminin kesme dayınımı ve sıkaşabilirliği üzerinde ki etkisi üzerine odaklanılmıştır. Sıkışabilirlik ve kesme dayanımı deneyleri için dört farklı çapta kum kolonlar hazırlanmıştır (1.7, 2.5, 3.5 and 4.7cm)..tüm deney sonuçları göstermiştir ki; kum kolon yüzey alanı oranının organik zemin yüzey alanına oranı (S/O) arttığında , sıkışma indeksleri Cc,Cr ve hacimsel sıkışma (mv) azalmıştır. Ayrıca kum kolonlar organik zeminin içsel sürtünme açısını artırırken kohezyonu ise azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Peat is found in many countries throughout the world where it can be generally seen in thick layers in limited areas. Peat is an extreme form of soft soil and is considered problematic due to the low shear strength and large compressibility. This project presents laboratory finding on the compressibility and shear strength characteristics of fibrous peat with sand column.The peat used in the study is taken from Sakarya region, Turkey. It is classified as fibrous peataccording to ASTM D 1997-91 and due to its low to medium degree of decomposition classified as H_1-H_4 in von Post scale. The natural water content of the peat is 236 % and its liquid limit is 119%. In all tests, the fibrous peat used for the test passing #200 and remain on #100. The rounded sand used for making sand column is poorly graded passing from 2 mm sieve size and retaining on 0.075 mm sieve size. The tests focused on effect of diameter of granular column on shear strength and compressibility of the organic soil.Four different sand column diameters were used for compressibility and shear strength testswere (1.7, 2.5, 3.5and 4.7cm).All tests results showed that; when the ratio of sand column surface to organic soil surface area (S/O) increases; compression index (c_c); recompression index (c_( r)); and volume compressibility (m_v) decreases. Also,sand columns causes increase in (IFA)and reduction in (C) of the organic soil.