A numerical study on the deformation behaviour of geotextile encased stone column
Geotekstil sargılı taş kolonun deformasyon davranışı üzerine bir nümerik çalışma
  1. Tez No: 632573
  2. Yazar: TUNCAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET RİFAT KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yumuşak zeminlerde yapılaşma, zeminin yetersiz taşıma gücü ve yüksek sıkışabilirlik oranı nedeniyle riskli olarak değerlendirilmektedir. Çoğunluğu denize yakın veya akarsular arasında olmak üzere dünyanın oldukça büyük bir kısmı yumuşak kil zeminlerden oluşmakla birlikte artan şehirleşme bu zayıf zeminlerin iyileştirilerek yeni inşa alanları oluşturulmasını zorunlu kılmaktadır. Taş kolonla iyileştirme yöntemi, hızlı imalat imkânı tanıması, konsolidasyon hızını artırması, bağıl ve toplam oturmaları azaltması ve bitişik yapıları olumsuz etkilememesi gibi avantajları nedeniyle diğer birçok yöntem arasından bir adım öne çıkmaktadır. Taş kolon özellikle üzerinde otoyollar, demiryolları ve kentsel altyapı tesisleri bulunan zayıf zeminlerin iyileştirilmesi için etkin ve uygun maliyetli bir yöntemdir. Taş kolon taşıma gücünü kendini çevreleyen zeminin kolondaki yanal deformasyona karşı geliştirdiği pasif dirençten almaktadır, bu nedenle verimliliği yumuşak kil zeminin kayma direncine bağlıdır. Taş kolonların uygun bir geosentetik malzeme ile sargılanması; ihtiyaç duyulan yanal sargı etkisinin sağlanması ve taneli malzemenin yumuşak kil içerisine yayılmasının engellenmesi amaçlarıyla sıkça başvurulan bir yöntemdir. Geosentetik sargılama zemin taşıma gücünü iyileştirme, oturma ve şişmeleri azaltmanın yanında kolonun kolay drenaj kabiliyetini de olumsuz etkilememektedir. Değerli birçok araştırmacı tarafından yapılan kapsamlı çok sayıda laboratuvar ve saha deneyleri ile sayısal çalışmalara rağmen, geosentetik sargılı taş kolonun performansının belirlenmesi, şekil değiştirme davranışının tümüyle anlaşılması ve uzun vadeli servis kabiliyetinin tahminlenebilmesi için halen ilave çabalar gerekmektedir. Bu çalışma, içerisinde geosentetik sargılı taş kolonlar ve üzerinde geosentetik donatılı kum yatağı ile iyileştirilmiş varsayımsal bir zayıf zemin üstüne inşa edilen toprak set üzerinde yapılan sayısal analiz sonuçlarını içermektedir. Öncelikle sonlu elemanlar yöntemiyle yapılan iki boyutlu analizlerden elde edilen sayısal veriler evvelki saha çalışmaları ve deneysel çalışmalardan elde edilen değerlerle karşılaştırılarak doğrulanmış; sonrasında yumuşak zemin tabaka kalınlığı, geosentetik sargı uzunluğu ve sağlamlığı, taban güçlendirme tabakası (kum yatağı) kalınlığı ve geosentetik donatı sağlamlığı gibi değişkenleri içeren iki boyutlu değiştirgesel sayısal çözümlemeler yapılmıştır. İlaveten aynı yumuşak zemin içerisinde yüzer taş kolon grubu iki boyutlu olarak modellenerek bağıl oturma davranışı incelenmiştir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen parametrik analizlerle, ön tasarımda faydalanmak üzere optimum kum yatağı tabakası kalınlığı ve geosentetik donatı sağlamlığı, optimum dikey sargı boyu ve geosentetik sargı sağlamlığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma ile soketli ve yüzer tip boyuna sargılı taş kolonların ve geosentetik donatılı kum yataklarının ekonomik olarak tasarlanabilmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu şekilde zayıf kil zeminler için sahadaki mevcut malzemelerin kullanımına imkân tanıması yönünden kolay ve ekonomik bir zemin iyileştirme yöntemi olan taş kolonların kullanımının artabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Construction of embankments over soft soils is considered to be risky due to its inadequate load carrying capacity and high factor of compressibility. Majority being close to a sea or between rivers, large part of world is covered with soft clayey grounds, yet excessive need for new areas for urbanisation enforces the improvement of these weak grounds. Providing the rapid construction, consolidation acceleration, total and differential settlement reduction and adjacent facility protection advantages; stone column supported embankments become one step forward among variety of available techniques. Stone column is a cost-effective method for improving especially the weak ground under highways, railways and urban infrastructure. The stone column ensures its bearing capacity by means of the passive earth pressure resistance against the lateral deformation provided by the surrounding soil thus its performance depends on the shear strength of the soft clay soil. The encasement of stone column with a proper type of geosynthetic material is a widely used method to provide the required lateral confinement and to avoid dispersion of granular material into the soft clay. Along with improving the bearing capacity and reducing the settlement and bulging, geosynthetic encasement preserves stone columns easy drainage ability. Despite being widely investigated by many precious researchers with numerous valuable laboratory and in-situ experiments and numerical studies, there are still additional efforts needed to determine the performance, to fully understand the deformation behaviour and to predict long term serviceability of geosynthetic encased stone column. This study presents the results of finite element analyses of a hypothetical geotextile encased column supported embankment on a soft soil deposit which is improved by a geogrid reinforced sand mat on top. Numerical results of 2D analyses were validated by using field and experimental data of former studies at first, afterward parametric studies were carried out on two-dimensions finite elements model considering the effect of the soft soil thickness, the geosynthetic encasement length and stiffness, basal reinforcement (sand mat) thickness and geosynthetic reinforcement stiffness. Also, a group of floating stone columns in soft ground were modelled in two-dimensions and differential settlement behaviour was determined. By the parametric studies performed in the study; the optimum sand mat layer thickness, the geosynthetic stiffness, the optimum encasement length and the geosynthetic stiffness will be advised to be used for the preliminary design. This will contribute to the development of economic design methods for end-bearing and floating types of vertically encased stone columns and geosynthetic reinforced sand mat layers. Thus, the usage of stone columns on soft clay soils which is an easy and economical ground improvement method because of providing the design flexibility through the soil material in the field, can become widespread.