Flood hydrograph modeling studies by using GIS and HEC-HMS for Dakar, Senegal
CBS ve HEC-HMS programlarını kullanarak Senegal, Dakar şehri için taşkın hidrograf modelinin oluşturulması
- Tez No: 472864
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Senegal'in başkenti olan Dakar İli sıcaklık değerlerinin yüksek olduğu yarı kurak bir iklime sahiptir. Dakar'ın yağış sezonu Temmuz-Ekim ayları arasındadır. Bu kısa periyotta yağan yağışlar, yerleşim bölgelerinde tahribata, can ve mal kayıplarına sebep olmaktadır. Tahribatın ve kayıpların asıl nedeni ani yağışlardan ziyade taşkın yataklarında inşa edilen konutlar ve yerleşim birimleridir. Doğal taşkın alanlarının tahrip edilmesi neticesinde taşkın kaynaklı felaketler oluşmaktadır. Taşkın kaynaklı felaketleri önlemek için doğal taşkın alanlarında koruma ve hafifletme çalışmaları yapılmalıdır. Bu çalışmada, Dakar havzası için hidrolojik modelleme çalışmaları yapılarak taşkın hidrografları oluşturulması amaçlanmıştır. Havza sınırlarının ve drenaj hatlarının belirlenmesinde Mekânsal Hidrolojik Modelleme Uzantısı (HEC-GeoHMS) yazılımı, hidrolojik modelleme çalışmalarında ise Hidrolojik Modelleme Sistemi (HEC-HMS) yazılımı kullanılmıştır. Çalışma neticesinde elde edilen hidrograflar yorumlanıp neticelerine yer verilecektir. Bunun yanı sıra model parametrelerinin Dakar taşkın önleme çalışmalarında kullanılabilir nitelikte olması amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Dakar, capital city of Senegal, has a hot semi-arid climate with a short rainy season. Dakar's rainy season lasts from July to October. Floods due to rainfall during this short period of time cause destruction in residential area and loss of life and properties. Actually, the main reason of destructions and losses is not exactly the heavy rains. Houses built in the floodplain and settlements in this area destroy the nature of the floodplain and cause disasters. To avoid disasters caused by flooding, conservation and mitigation studies and activities should be performed in natural floodplains. The main objective of this study is applying hydrological model to Dakar Basin and obtaining flood hydrographs of the basin. In the study, for determination of watershed boundaries and drainage lines, Geospatial Hydrologic Modeling Extension (HEC-GeoHMS); for hydrologic modeling studies, Hydrologic Engineering Center's Hydrologic Modeling System (HEC-HMS) software's were applied to Dakar Basin. According to the modeled hydrographs, results will try to be interpreted. Moreover, it is aimed to use obtained model parameters for Dakar's flood prevention studies.