Elektronik izleme sistemlerinin Türkiye'de kullanımı ve enerji analizi
Using of electronic monitoring systemsin Turkey and energy analysis
  1. Tez No: 472865
  2. Yazar: FERHAT ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Şüpheli, sanık ve hükümlülerin elektronik haberleşme yöntemleri ile toplum içinde izlenmesi ve gözetim altında tutulmasını sağlayan elektronik izleme sistemleri gelişmiş ülkelerde ortaya konulan ve gittikçe yaygınlaşan cezaların infazlarında kullanılan bir teknolojidir. Bu sistemler, bir hükümlünün toplum içerisinde infazını gerçekleştirirken denetim serbestlik açısından da etkili bir şekilde kullanımı sağlamaktadır. Bu teknolojinin gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye'de de kullanımı ve önemi gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu tez çalışması kapsamında, denetimli serbestlik konusu ele alınarak elektronik izlemenin Türkiye ve Dünya'da kullanımı analiz edilmiştir. Elektronik izleme sistemlerinde kullanılan teknolojilerin tanımlamaları yapılıp sistem bileşenleri ile sınıflandırılarak sunulmuştur. Alan izleme, konum izleme ve alkol izleme sistemleri, kullanılan elektronik bileşenlerle birlikte anlatılmıştır. Elektronik izleme sistemlerinin ekonomik açıdan gereksinimi maliyet analizi incelenerek detaylı olarak sunulmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, bazı ülkeler bu sistemi cezanın daha etkin bir şekilde infaz edilmesi için kullandığı görülürken, bazı ülkelerde de ekonomik açıdan hapis cezasına alternatif bir sistem olarak kullanmıştır. Ayrıca bu tez çalışması kapsamında Türkiye'de kullanılan elektronik izleme sisteminin topolojik yapısı detaylı olarak açıklanmıştır. Tez çalışmasının son bölümde ise, elektronik izleme sistemlerinin bağlı olduğu kabinet sistemlerinde yapılan yeni düzenlemeler sonrası, ülkemizdeki tüm sistemin enerji verilerine ait gerilim, akım, frekans, güç ve güç faktörlerine ilişkin kaydedilen veriler tablolar ve grafikler halinde sunulmuş ve karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Aynı zamanda yeni sistem entegrasyonu için önerilen Matlab GUI yazılım ortamında nesneye yönelik programlama ara yüzü geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronic monitoring system, that enable suspects and defendants to be monitored in the community through electronic communication method, is a technology that is used in execution of the penalties mostly in the developed countries. This system provides freedom from supervision when a sentence is carried out within the community. The use and importance of this technology in Turkey, as a developing country, increases day by day. In this thyseis, electronic monitoring applications both in Turkey and in the world have been analyzed in consideration of freedom from supervision. Descriptions of technologies used in electronic monitoring systems are presented and classified according to system components. Field monitoring, location monitoring and alcohol monitoring systems are described along with the electronic components used in these. The economic cost analysis of electronic monitoring systems is presented in detail. Some countries used this system to execute the punishments more effectively, while in some countries they used it as an alternative system instead of prisons for economic reasons. In addition, the topological structure of the electronic monitoring system used in Turkey is explained in details. In the last part of the thesis study, daily, weekly and monthly recorded tables and graphs of the voltage, current, frequency, power and power factors of the energy system of the whole system in our country are presented in graphs and graphics after the new arrangements made in the cabinet systems where the electronic monitoring systems are connected. In the last part of this study, the object oriented programming interface was developed in the Matlab GUI software environment, which is recommended for new system integration.