Surface plasmon resonance theory and applications in optical sensing
Yüzey plazmon rezonans teorisi ve optik algılamada uygulamaları
- Tez No: 47287
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖNÜL SAYAN (TURHAN)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
öz YÜZEY PLAZMON REZONANS TEORİSİ VE OPTİK ALGILAMADA UYGULAMALARI ÖZDEMİR, Şahin Kaya Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Assoc. Prof. Dr. Gönül (TURHAN) SAYAN Ağustos 1995, 141 sayfa Bu araştırmada Yüzey Plazmon Rezonans (YPR) fenomeni detaylı olarak araştırıldı. Yüzey Plazmon Dalgalarının uyarılması, algılanması ve sönümleme mekanizmaları ile yayılma mesafeleri tartışıldı. Yüzey Plazmon Dalgalarının uyarıldığı, YPR eğrisi olarak adlandırılan yansıma tayfında oluşan bir minimumla anlaşıldığmdan, uyarım yapısını oluşturan ortamların parametrelerinin YPR parametreleri üzerindeki etkileri analiz edildi ve tartışıldı. YPR eğrileri üzerinde yapılan bu tartışma ve analizlere dayanılarak, kırılma mdisinin reel kısmı, içeriğindeki bir elemanın konsantrasyonu ile değişen bir solüsyonun konsantrasyonunu ve kırılma mdisinin reel kısmım ölçen bir algılayıcı modellendi ve maltoz hidrat solüsyonu için simülasyonu yapıldı. Sıcaklık kompanzasyonu ve algılayıcı kalibrasyonu gibi pratik konular tartışıldı. YPR sıcaklık algılayıcısı üzerine bir fizibilite çalışması yapıldı ve böyle bir sensörün tasarlanmasında karşılaşılabilecek pratik sorunlar tartışıldı. Anahtar Sözcükler : Yüzey Plazmonlan, Yüzey Plazmon Rezonans, Algılayıcılar, Kırılma İndisi Algılayıcısı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SURFACE PLASMON RESONANCE THEORY AND APPLICATIONS IN OPTICAL SENSING ÖZDEMİR, Şahin Kaya M.S., Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Gönül (TURHAN) SAYAN August 1995, 141 Pages In this research, Surface Plasmon Resonance (SPR) phenomenon has been studied in detail. The excitation, detection and damping mechanisms of Surface Plasmon Waves and their extent are discussed. Since the excitation of Surface Plasmon Waves can be understood by a minimum in the reflection spectrum, called SPR curve, the effects of the parameters of the media used in the excitation structure on SPR curve parameters have been analyzed and discussed in detail. Based on the discussions carried on SPR curves, a real refractive index sensor measuring the concentration of a solution whose refractive index can be modulated in the real part by the concentration of an analyte has been modelled and simulated for maltose hydrate solution. Practical considerations such as temperature compensation and sensor calibration have been discussed. A feasibility study on SPR temperature sensor has been carried out and some practical problems that can be encountered in designing such a sensor are discussed. Key Words : Surface Plasmons, Surface Plasmon Resonance, Sensors, Refractive Index Sensor. m