Design of a C-band dual-polarized strip-fed aperture coupled stacked patch planar antenna array for point-to-point communication
Noktadan noktaya telekomünikasyon için C bant dual polarize şerit besleme açıklık bağlaşımlı düzlemsel bir yığınlanmış yama anten dizisi tasarımı
- Tez No: 472908
- Danışmanlar: PROF. DR. VAKUR BEHÇET ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, noktadan noktaya telekomünikasyon için C bant dual polarize şerit besleme açıklık bağlaşımlı düzlemsel bir yığınlanmış yama anten dizisi tasarlanmıştır. Noktadan noktaya telekomünikasyon gereksinimlerini karşılamak amacıyla tasarlanan antenin yansıma katsayısı -10dB'dir. Anten kazancı 20dB'dir ve yan kulak seviyesi anayön ve arayön düzlemlerinde her iki polarizasyon için -15dB'dir. Ayrıca 40dB çapraz polarizasyon izolasyona ulaşılmıştr. Bu çalışmadaki fi kir, şerit besleme hat ağına sahip bir şerit beslemeli dual polarize açıklık bağlaşımlı yama anten düzlemsel dizisidir. Besleme hattı ağındaki genlik ve faz dağılımı ayarlanarak her iki polarizasyon için anayön ve arayön düzlemlerinde -15dB yan kulak seviyesi sağlanmıştır. Farklı polarizasyonlar arasındaki bağlaşımı ve genlik ile faz dağılımındaki bozulmaları engellemek için şerit hat besleme ağı seçilmiştir. Böylece çapraz polarizayon izolasyonu da arttırılmıştır. Bu sebeple, yeni bir anten elemanı, dual polarize şerit besleme açıklık bağlaşımlı yığınlanmış yama anten önerilmistir. Bu tip antenin empedans davranışını etkileyen parametreler tespit edilmiş ve detaylıca incelenmiştir. Anayön ve arayön düzlemlerinde -15dB yan kulak seviyesini sağlamak için gerekli besleme ağı tasarlanmıştır. Önerilen anten elemanları dizi ortamına yerleştirilmiş, besleme ağına bağlanmış ve elde edilen anten dizisi optimize ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a C-band dual-polarized strip-fed aperture coupled stacked patch antenna array for P2P communication is designed. To satisfy the requirements of P2P communication, the reflection coefficient of the designed antenna is -10dB. The gain is 20dB and SLL is better than -15dB in the cardinal and intercardinal planes of the antenna for both polarizations. Additionally, 40dB cross polarization isolation can be achieved. The idea is based on planar array of strip-fed dual-polarized aperture coupled patch antennas with stripline feed networks. By adjusting the amplitude distribution on the feed network, -15dB SLL in both cardinal and intercardinal planes is achieved for both polarizations. In order to block the coupling between feed networks for different polarizations and prevent distortion on amplitude and phase distributions, stripline feed networks are chosen. In this way, cross polarization isolation can be increased as well. Hence, a novel antenna element, dual-polarized strip-fed aperture coupled stacked patch antenna is proposed. The parameters that affect the impedance behaviour of this type of antenna are investigated and examined in detail. Required feed networks to achieve -15dB SLL in cardinal and intercardinal planes are designed. The proposed antenna elements are placed in array structure, connected to feed networks and the resulted antenna array is optimized and analyzed.