Design, Analysis and Construction of a Novel Small, Compact Microstrip Antenna for UWB Applications
Geniş bant uygulamaları için yeni bir küçük kompakt mikroşerit antenin tasarımı, analizi ve üretimi
- Tez No: 712225
- Danışmanlar: PROF. DR. Changiz Ghobadi
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Farsça
- Üniversite: Islamic Azad University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu makalede, çift bant çentik performansına sahip yeni ve kompakt bir ultra geniş bant mikroşerit anten (UWB) sunulmaktadır. Yama üzerinde Split-ring rezonatör (SRR) ve tamamlayıcı split-ring rezonatör (CSRR) olmak üzere iki çeşit slot kullanılarak, WLAN ve C-band iletişimi için iki farklı bantta çalışan bir slot anteni elde edilir. Bu prototip anten tasarlanmış, simüle edilmiş ve inşa edilmiştir. Ölçümler ve simüle edilmiş anten sonuçları, önerilen antenin, diğer genişletilmiş iletişim sistemleri için takdire şayan polarizasyon saflığı ve nispeten iyi kazanç düzlüğü ile kabul edilebilir ve uygun bir geri dönüş kaybı seviyesine ve üstün radyasyon modeli özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca önerilen anten tipi basit bir yapıya sahiptir. Aslında, kolay imalat ve basit şekil, bu antenin ana avantajıdır. Bu antenin boyutu 20×26×1.6𝑚𝑚3'tür.
Özet (Çeviri)
In this article, a new and compact ultra-wideband microstrip antenna (UWB) with dual band-notch performance is presented. By using two kinds of slots, Split-ring resonator (SRR) and complementary split-ring resonator (CSRR) on the patch a slot antenna for operating at two different bands for WLAN and C-band communications is achieved. This prototype antenna is designed, simulated, and constructed. Measurements and simulated antenna results demonstrate that the proposed antenna has an acceptable and suitable return loss level and superb radiation pattern characteristics, with admirable polarization purity and relatively good gain flatness for other widened communication systems. Moreover, the proposed type of antenna has a simple structure. In fact, easy fabrication and simple shape is the main advantage of this antenna. The dimension of this antenna is 20×26×1.6𝑚𝑚3.