Fundamental limits on localization in single input multiple output visible light systems
Tek girdili çok çıktılı görünür ışık sistemleri ile konumlandırmada temel limitler
  1. Tez No: 472909
  2. Yazar: FURKAN KÖKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Görünür ışık sistemleri son zamanlarda kapalı mekanlarda konumlandırma için etkili ve gelecek vaat eden bir çözüm olarak görülmektedir. Bu tezde, görünür ışık sistemleri ile, alınan sinyal gücüölçümlerine dayanarak yapılan konumlandırmada kuramsal bir doğruluk analizi ortaya konmaktadır. Vericide tek bir ışık saçan diyot (LED), alıcıda ise birden fazla ışık dedektörü (PD) olduğu düşünülerek, hem genel bir üç boyutlu senaryo için hem de ışık dedektörlerinin alıcıüzerindeki özel kurguları için Cramer-Rao alt sınırı türetilmektedir. Alıcı yüksekliğinin bilindiği özel bir kurgu için Cramer-Rao alt sınırı kesif bir ifade olarak türetilmektedir. Bu özel kurguda ışık dedektörleri çembersel bir tasarımda aynı eğim açıları ile dizilmektedir. Bu kurgu için türetilen kesif ifadenin yanaşık analizi ve doğruluğu araştırılmaktadır. Ayrıca ışık dedektörlerinin eğim açıları göz önüne alınarak, alıcı üzerindeki en uygun yerleşimleri araştırılmaktadır. En uygun değerler kuramsal olarak bulunmakta ve benzetimlerle doğrulanmaktadır. Sistem parametrelerinin konumlandırma doğruluğundaki etkilerini göstermek için sayısal örnekler sunulmaktadır. Bu parametreler, çembersel tasarımın yarıçapı, ışık dedektörlerinin eğim açısı ve sayısıdır. Son olarak, kuramsal limitler konum kestiriminin performansını değerlendirebilmek amacıyla en yüksek olabilirlik kestiricisi ile karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Visible light systems have recently been considered as an effective and promising solution for indoor positioning. In this thesis, a theoretical accuracy analysis is conducted for position estimation in visible light systems based on received signal strength (RSS) measurements. Considering a single light emitting diode (LED) at the transmitter and multiple photo-detectors (PDs) at the receiver, the Cramer-Rao lower bound (CRLB) is derived for both a generic three-dimensional scenario and specific configurations of the PDs at the receiver. For the special case in which the height of the receiver is known, a compact expression is derived for the CRLB, considering a uniform circular layout and the same elevation angle for all the PDs. Asymptotic analysis and accuracy of derived compact expression is investigated for this configuration of the system. In addition, the optimal placement of the PDs at the receiver is investigated by taking the effects of the elevation angle parameter of the PDs into consideration. The optimal values are obtained theoretically and also verified by simulations. Numerical examples are presented to illustrate the impacts of system parameters on localization accuracy, namely radius of the uniform circular layout, elevation angle and number of PDs. Finally, theoretical limits are compared against the maximum likelihood estimator (MLE) as a benchmark to evaluate the performance of receiver position estimation.