WC ve Ti tozlarının elektrik akımsız nikel kaplanarak kompozitin üretimi ve mekaniksel özelliklerinin incelenmesi
Production and investigation of ceramic-metal composite from electroless Ni plated WC-Ti powders
- Tez No: 472926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN EROL, YRD. DOÇ. DR. AHMET YÖNETKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, iki farklı numune hazırlama yöntemiyle hazırlanan numuneler 5 farklı sıcaklıkta sinterlenerek kompozit üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen kompozitlerin mekaniksel özellikleri incelenerek en uygun numune hazırlama yöntemi ve en iyi özelliklere sahip kompozit belirlenmiştir. Araştırmada Tungsten Karbür (WC) ve Titanyum (Ti) tozları birinci yöntem olan elektrik akımsız nikel kaplama yöntemi ile hazırlanmıştır. İkinci yöntemde ise WC, Ti ve Ni tozları homojen karıştırma yöntemiyle hazırlanmıştır. 1. ve 2. Yöntemle elde edilen tozlar kalıp içerisine konularak 2 dakika 300 bar basınç altında preslenerek 1000, 1100, 1200, 1300 ve 1400 0C sıcaklıklarda Argon gaz atmosferinde sinterlenmiştir. Sinterlenen numunelerin sertlik değerleri ölçülerek yoğunlukları hesaplanmıştır. En uygun yöntemin akımsız nikel kaplama olduğu ve mekaniksel özellikleri 1400 0C sıcaklıkta sinterlenen numunelerde elde edildiği yapılan metalografik, EDX ve mekanik testlerle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two different sample preparation method of samples prepared in 5 different temperature sintered composite was produced. Produced composites optimal sample preparation method of examining mechanical properties and good composite properties have been determined. Research Tungsten Carbide (WC) and titanium (Ti) powder were prepared by electroless nickel plating method which is our first method. In the second method, WC, Ti and Ni powder were prepared by homogeneous mixing. 1 and 2 placed into the mold powders obtained by the method of 2 minutes under pressure of 300 bar by pressing 1000, 1100, 1200, 1300 and 1400 0C was sintered in an argon gas atmosphere. Measuring the hardness values of density of sintered samples were calculated. The best method is electroless nickel plating and 1400 0C in mechanical properties is obtained on the sintered samples made metallographic were determined by EDX and mechanical tests.