Mutlak geometride eşlik aksiyomları
The congruence axioms in absolute geometry
- Tez No: 472927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışması beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılarak konu ile ilgili literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, çalışmamızın daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli olan temel kavramlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde izometri ve yansıma kavramları tanıtılıp bunlarla ilgili teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde mutlak geometride Kenar-Açı-Açı ile Kenar-Açı-Kenar eşlik aksiyomları arasındaki ilişkiye değinilmiştir. Son bölümde Kenar-Kenar-Kenar ile Kenar-Açı-Kenar eşlik aksiyomları arasındaki ilişki açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five main parts. The first part is given the introduction part that contains of a general literature about it. In the second part, the basic concepts necessary for our work are given. In the third part, the concepts of isometry and reflection are introduced and related theorems are given. In the fourth part, in absolute geometry the relation between Side-Angle-Angle and Side- Angle -Side congruence axioms is mentioned. In the last part, the relation between Side - Side - Side and Side- Angle -Side congruence axioms is explained.