Lego mindstorms NXT robot kiti için GPS sensörü geliştirilmesi ve mobil robotun oransal kontrol algoritmasıyla navigasyonu
Developing GPS sensor for Lego mindstorms NXT and navigation of mobile robot with proportional control algorithm
- Tez No: 472936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UÇMAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, eğitim alanında olduğu kadar akademik ve bilimsel alanlardaki araştırmalarda da sıkça kullanılan Lego Mindstorms NXT robot kiti için GPS sensörü geliştirilmiş ve geliştirilen sensör ile mobil robotun navigasyon görevini yerine getirmesi sağlanmıştır. Çalışma kapsamında EM-411 GPS alıcısından USART protokolü üzerinden ve NMEA 0183 formatında gelen GPS verileri Arduino UNO R3 kullanılarak alınmış, alınan veriler Arduino yazılımıyla ayrıştırılarak enlem ve boylam verileri elde edilmiştir. Enlem ve boylam verilerinden oluşan koordinat bilgisi Arduino Uno prototipleme kalkanı (shield) üzerinde geliştirilen elektronik devre aracılığıyla ve i2c protokolüyle Lego Mindstorms NXT robot kitine gönderilmiştir. Tez çalışmasının ikinci aşamasında Lego Mindstorms NXT robot kitinin koordinatlarını bildiği bir konumdan, koordinatları kullanıcı tarafından girilen hedef konuma IMU algılayıcıları kullanılmadan, yalnızca sürekli güncellenen koordinat bilgileriyle navigasyonu amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, mobil robotun hareketleri esnasında alınan koordinat bilgilerinden hem mobil robotun rota açısı, hem de hedef konuma göre olması gereken rota açısı belirlenmiştir. Belirlenen rota açıları arasındaki fark kullanılarak ve oransal kontrol algoritmasıyla mobil robotun navigasyonu başarıyla gerçekleştirilmiştir. Lego Mindstorms NXT robot kitinin programlanmasında NI Labview 2016 programı ve Labview Toolkit for Lego Mindstorms NXT/EV3 modülü birlikte kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a GPS sensor was developed for the Lego Mindstorms NXT robot kit, which is frequently used in academic and scientific researches as much as it is in the field of education. In the scope of the study, GPS data received from EM-411 GPS receiver via USART protocol and NMEA 0183 format were taken using Arduino UNO R3, and received data were separated by Arduino software to obtain latitude and longitude data. Subsequent coordinate data were sent to the Lego Mindstorms NXT robot kit via the electronic circuit developed on the Arduino Uno prototyping shield and the i2c protocol. In the second stage of the thesis work, the coordinates of the Lego Mindstorms NXT robot kit are intended to be navigated from a position where the coordinates are known, with the coordinates being updated only to the target position entered by the user, without using IMU sensors. For this purpose, both the heading angle of the mobile robot and the heading angle that should be according to the target position have been determined from the coordinate information obtained during the movements of the mobile robot. Using the difference between the specified heading angles and the proportional control algorithm, navigation of the mobile robot has been successfully performed. The NI Labview 2016 program and the Labview Toolkit for Lego Mindstorms NXT/EV3 module are used together to program the Lego Mindstorms NXT robot kit.