İnternet medyasında gizli belge yayıncılığının teknik ve elektronik analizi: Wikileaks ve Panama belgeleri
Technical and electronic analysis of confidential document publishing in internet media: Wikileaks and Panama papers
  1. Tez No: 472937
  2. Yazar: SALİH ERDURUCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI NAKİLCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilim ve Teknoloji, Dokümantasyon ve Enformasyon, Information and Records Management, Science and Technology, Documentation and Information
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, internet medyasında gizli belge yayıncılığının teknik ve elektronik analizi WikiLeaks ve Panama Belgeleri ölçeğinde incelenmiştir. Bu amaçla literatür taramasının yanında teknik özelliklerin analizi, karşılaştırma, muhakeme, tümevarım ve tümdengelim tekniklerinden yararlanılmıştır. Son yıllarda artış gösteren gizli belge yayıncılığı, internet medyasının sağladığı avantajlar sayesinde kontrol edilemez hale gelmiştir. Gizli belgelerin ele geçirilmesinde iç ve dış tehditler rol almaktadır. Kritik bilgilere sahip kurum ve kuruluşların bilgi ifşalarına karşı etkili ve sürekli güncellenen bir savunma hattı kurmaları gerekmektedir. Çalışanlar güncel bilgi elde etme tekniklerine karşı uyarılmalı, bilgi ifşalarına karşı periyodik olarak eğitilmelidirler. Bilgi işlem birimi, artan dış saldırılara olduğu kadar içeriden gelebilecek kötü niyetli personel saldırılarına da hazırlıklı olmalı, gereksiz yetki seviyelerine, zafiyeti bulunan donanım ve yazılımlara karşı tedbirler almalıdır. İnternet medyasında gizli belgelerin yayınlanmasını tümüyle engellemek teknik olarak mümkün olmamaktadır. WikiLeaks örneği incelendiğinde; farklı birçok yöntemle engellenmeye çalışılmasına rağmen bunda başarılı olunamayarak belgelerin yayınlanması devam etmiştir. Panama Belgeleri örneğine bakıldığında bazı ülkelerin belgelerin yayınlandığı web sitesine sansür uyguladığı ancak yayınlamanın önüne geçilemediği görülmektedir. Bu uygulamalar dikkate alındığında gizli belge ve bilgilerin yayınlanmasına teknik olarak engel olunamasa bile bilgilerin ele geçirilmesi engellendiğinde sorunun, kaynağında çözülebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the technical and electronic analysis of confidential documents leaks in the internet has been studied with the samples from WikiLeaks and Panama Papers. For this purpose, as well as literature review, techniques like, analysis of the technical properties, comparison, deduction and induction were implemented. The leaks in the recent years have been out of control through the advantages in the internet media. External and internal threats play part in the leaks of the confidential documents. The departments and governmental bodies with critical information at hand should have continuously-updated defence firewalls. The employees should be warned for the updated leakage techniques and periodically educated. IT departments should be prepared for increasing external threats as well as attacks from the ill-intentioned people within their departments, and take precautions against unauthorized persons, weak software and hardware. Technically it is impossible to stop all the leakage in the internet. When we study WikiLeaks, we see that it is not possible for the documents to be disseminated even though different precautions were taken. In Panama Papers, we observe that the web sites publishing these were censored, yet could not stop the viral spread. When these practices taken into account, it is viewed that although technically it is impossible to inhibit disseminating secret documents and information, the problem can be resolved in its source when the information is hindered to be revealed.