Kastamonu ili, Merkez ilçesi, Boyacızade konağının restorasyonu
The Central district of Kastamonu province, restoration of Boyacizade mansion
- Tez No: 472967
- Danışmanlar: PROF. DR. İLTER BÜYÜKDIĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışma Kastamonu ili Merkez ilçesinde yer alan sivil mimari örneklerden Boyacızade Konağı'nı konu etmektedir. Yapımına yirminci yüzyılın ilk yıllarında başlanan Boyacızade Konağı Kastamonu ili, Merkez ilçe Hepkebirler Mahallesi 282 ada 17 parselde yer almaktadır. Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 14.05.1990 tarih ve 1223 sayılı karar ile“korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı”olarak tescil edilen yapının rölöve çalışmalarında nokta detaylarından, vaziyet planlarına kadar 1/2 ölçeğinden 1/500 ölçeğe kadar gerekli bütün rölöve çizimleri yapılmıştır. Rölöve çizimleri neticesinde yapıda görülen malzemelere ve hasarlara göre analizler hazırlanmış, malzeme ve hasar tespitleri yapılmıştır. Restitüsyon çalışmalarına ışık tutması amacıyla tez konusu yapının bulunduğu Şamlıoğlu Sokak ile devamı niteliğindeki 75. Yıl Cumhuriyet Sokakları'nda 1/200 vaziyet planı rölöveleri hazırlanarak detaylı analiz araştırması yapılmıştır. Bu analizlerin restitüsyona kaynak olması yanında kentin en fazla korunabilmiş bu sokaklarında yakın tarihte yapılabilecek sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına da ışık tutması hedeflenmiştir. Genel olarak iyi korunmuş Boyacızade Konağı'nın restitüsyon çizimleri için gerekli bu analizlerin yanında ulaşılabilen eski fotoğrafları, yapı sahiplerinden alınan bilgilerden de yararlanılmıştır. Bu çizimler kesitler, kat planları, görünüşler ve vaziyet planlarından oluşmaktadır. Restitüsyon çizimlerinin neticesiyle restorasyon çizimleri yapılmıştır. Restorasyon çizimlerinde de detaylar, kesitler, planlar, görünüşler ve vaziyet planı çizilmiştir. Aynı konut işlevine yönelik müdahaleler ve koruma ilkeleri belirlenmiş ve müdahale analizleri hazırlanmıştır. Yapının bulunduğu bölge ve sokakların daha fazla zarar görmeden korunması için sokak bazında analizler ve müdahale yöntemleri önerilmiştir. Bu çalışma ile konağın ve bulunduğu sokaklardaki yapıların bugünkü durumu incelenerek analizler ve tarihi araştırmalar ile özgün durumları araştırılmıştır. Bilimsel nitelikte ele alınarak uygulaması yapılan örneklerin sayısının artmasını sağlayacak bu çalışmaların yapılması, Türkiye'de risk altında bulunan tarihi ve kültürel mirasımızın korunmasına büyük katkıda bulunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Boyacızade Mansion, one of the civil architectural examples located in the central district of Kastamonu province. Boyacızade Mansion, whose construction started in the first years of the twentieth century, is located in Kastamonu Province, Central District, Hepkebirler Neighbourhood, 282 block and 17 parcel. All the necessary survey drawings from the point details to the layout plans, from 1/2 scale to 1/500 scale were made for the building registered as“immovable cultural property required to be protected”by the 14.05.1990 dated, 1223 numbered decision of the Board of Protection of Cultural and Natural Assets of Ankara. Material and damage determinations were made and analyzes were made according to the materials and damages seen in the building as a result of the surveying. In order to shed light on the restitution studies, a detailed analysis research was done by preparing 1/200 layout plan surveys of Şamlıoğlu Street and its continuation 75. Yıl Cumhuriyet Street where the subject building of the thesis is located. In addition to being a source of restitution, these analyzes are also aimed to shed light on the health and façade improvement studies that can be done to these most well preserved streets of the city. In addition to these analyzes required for Boyacızade Mansion's, which is well preserved in general, restitution drawings, reachable old photos and the information from the building owners were benefited. These drawings are made up of sections, floor plans, views and layout plans. Restoration drawings were made as a result of restitution drawings. In the restoration drawings, details, sections, plans, views and layout plans are drawn. Interventions and conservation principles for the same residential function were identified and intervention analyzes were prepared. Street-based analyzes and intervention methods have been proposed to protect areas and streets where construction is being carried out without further damage. With this study, analysis were made by investigating the current situation of the mansion and the buildings located in its street, and the original status was analyzed with the historical researches. It is aimed to make a great contribution to the preservation of our historical and cultural heritage which is at risk in Turkey by carrying out these studies which will increase the number of the samples which are applied by being treated in the scientific nature.