Sürdürülebilir konut tasarım stratejileri
Sustainable design strategies for housing
  1. Tez No: 472983
  2. Yazar: SEDA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DİLAY GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sürdürülebilir mimari kavramı yapı tasarım süreçleri için kaçınılmaz bir sonuç olarak ortaya çıkmaktadır. Yapı endüstrisinin ise %35'inin sera gazı salınımlarından sorumlu olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, yapılarda etkin enerji kullanımı sürdürülebilir mimari için tasarım süreçlerinin önemli bir parçasıdır. Sürdürülebilir mimari biçim, farklı yaklaşımların estetiğe yüklediği farklı anlamları açığa çıkarır. Bununla birlikte, yerel ve evrensel, kültürel ve teknolojik, yapay ve doğal (mimari ve doğa) olanın birarada olmasını gerektirir. Bu çalışmada, sürdürülebilir mimari ve biçim etkiletişimi yer, kültür, iklim, malzeme ve doğa değişkenleri üzerinden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainable architecture is inevitable choise for structural design process. 35% of construction industry is known for responsibility of evacuation of greenhouse gas. In addition to this, use of effective energy in constructions is an important part of design process for sustainable architecture. Sustainable architectural form discloses different meanings of different approaches to aesthetics. On the other hand, it requires local and universal, cultural and technological, artificial and natural (architectural and natural) to be together. In this study, interactions between of sustainable architecture and architectural form will be discussed within the context of place, culture, climate, material and technology variables.