Kentsel tasarımda aydınlatmanın rolü
The Role of lighting in urban design
  1. Tez No: 128379
  2. Yazar: SEDA H. BOSTANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN GÖKGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kentsel tasarımda aydınlatmanın rolü üzerine hazırlanan tez çalışması; aydınlatma konusunda kavramsal açıklamalar; kentsel tasarımda aydınlatmanın rolünün sorgulanması; kentsel bütünde aydınlatma uygulamaları üzerine inceleme ve sonuç öneriler; olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Tezin amacı; kentsel tasarımda aydınlatmanın önemini vurgularken, günümüzde gelişen kentsel bütünde aydınlatmayı ele alarak aydınlatma, anlamına gelen kent aydınlatma konusunu, kentsel tasarım düzleminde tartışmaktır. Kentsel tasarımın uygulama ve kuram alanlarında, aydınlatma ile ilişkili, bir çok yön bulunmaktadır. Yaşam kalitesini, gece gündüz sürdürülebilir kılacak, kentsel ortamın gerçekleştirilmesi için; kentsel tasarımcının kenti ilgilendiren diğer konularda olduğu gibi aydınlatma konusunda da bilgilemesi gerekmektedir. Kent aydınlatma mastır planlarının kentsel stratejilerle geliştirildiği günümüzde bu konu daha da önem kazanmaktadır. Tezin, sonuç ve öneriler kısmında; kentsel gelişmede aydınlatmayı ele alarak, kent için en uygun ve doğru stratejilerle kent aydınlatmasının gerçekleştirilmesi için sürece ilişkin şematik değerlendirmeler bulunmaktadır. Bu şemalar, gelecekte, kentsel tasarım vizyonu ile kent aydınlatma model önerilerinin geliştirilmesi için altlık oluşturmaktadır. Kent aydınlatmasının uygulamadaki başarısı, tasarım ve teknik özelliklerle birlikte, kentin gelişimi için doğru stratejilere ve stratejik yaklaşımlı model önerilerine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The thesis which is about, the role of lighting in urban design is composed of four parts. These are, the conceptual explanation about lighting; the discussion of role of lighting in urban design; the examination about urban lighting practice and result-proposals. The aim of the thesis is; to emphasise the importance of lighting in urban design and also to discuss the subject urban lighting which means lighting in the city as a whole. Lighting has a role in practice of urban design and also urban design theory. To realise the urban quality which gives a chance for living in the city in daytime and also in night time; urban designer have to improve his/her knowledge about lighting. Nowadays urban lighting master plans are developed by urban strategies and mis subject become more important for urban policy and vision of urban design. The last part of the thesis; there are some schemes which are about the role of lighting in urban development and the strategies of lighting plans in urban design. These schemes are made for offering some models in urban lighting by the vision of urban design in the future. The success of urban lighting in practice is based its design and technical properties and also the right strategies for urban development and creating models with strategically approaches.