Mersin bitkisinin (Myrtus communis L.) klasik ve yeni nesil doku kültürü teknikleri ile çoğaltılması ve köklendirilmesi
Micropropagation and rooting of myrtle plant (Myrtus communis L.) by classical and next generation plant tissue culture tecniques
  1. Tez No: 472998
  2. Yazar: BELGİN BİÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mersin (Myrtus communis L.) Myrtaceae familyasına ait tıbbi aromatik açıdan önemli olan bir türdür. Mersin yaygın olarak parfüm, baharat ve tıbbi endüstride kullanılmakta, meyvesi taze olarak tüketilmektedir. Ayrıca, Mersin yol kenarlarında süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Bitki üreticileri için, bitki doku kültürü teknikleri, bitkilerin çoğaltılmasında önemli bir araçtır. Geçici daldırma sistemi (TIS), bitki türleri için alternatif bir in vitro mikroçoğaltım yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. PlantForm olarak adlandırılan geçici daldırma biyoreaktör sistemi son dönemde geliştirilmiştir. Bu çalışmada, yeni bir geçici daldırma biyoreaktör sistemi olan PlantForm ile katı kültür besin ortamı karşılaştırılmıştır. Bu amaçla iki farklı Mersin genotipi kullanılmıştır. Mikroçoğaltım çalışmalarında, PlantForm ve katı kültür sistemleri için 1 mg/L BAP içeren besin ortamları, köklendirmede ise 1 mg/L IBA içeren besin ortamları hazırlanmıştır. Geçici daldırma biyoreaktör sisteminde 4 ve 8 saat olmak üzere iki farklı daldırma süresi sıklığı katı besin ortamları ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda PlantForm sisteminde gelişen bitkilerin katı kültürlere göre açık bir şeklide daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, PlantForm geçici daldırma biyoreaktör sisteminin, klasik in vitro mikroçoğaltım ve köklenme sistemine göre daha az maliyetli, daha az işçilik gerektirdiği ve daha kısa zamanda daha fazla miktarda çoğaltımın yapılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Myrtle (Myrtus communis L.) is one of the important aromatic and medicinal species from the Myrtaceae family. Myrtle is a widely used spice that has many applications in the perfumery, food and pharmaceutical industries. It is also widely used for ornamental purposes such as fencing, road sides and green cutting. Plant tissue culture techniques are significant tool to micropropagate for the plant producer. Temporary immersion systems (TIS) represent an alternative in vitro micropropagation mechanism for plant species. A new culture vessel named PlantForm TIS bioreactor has been recently developed. In the present study, we aimed evaluating and comparing of a new type of TIS bioreactors with agar media for different two myrtle. MS medium supplemented with 1 mg l-1 BAP were used for multiplication, with 1 IBA mg l-1 for rooting. Two different immersion times (4h and 8h) were compared with the solid agar medium. Plantlets growing in PlantForm system were clearly better than solid medium. All data recorded at micropropagation and rooting treatments is much more successful. In conclusion, PlantForm TIS bioreactor presents a valid alternative to classical systems in vitro micropropagation and rooting, resulting in a reduction of cost, labour and time for the mass propagation.